Skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi.
Na glasanju 10. decembra u Beogradu "za" su se izjasnila 193 poslanika, odnosno svi koji su bili prisutni, od ukupno 250 narodnih predstavnika koliko broji pun sastav parlamenta.
Izmenama četiri zakonska člana Zakon o referedumu i narodnoj inicijativi, koji je parlament usvojio 26. novembra, ukinute su takse za overu potpisa, neće biti moguće raspisati referendum o istom pitanju u roku kraćem od četiri godine, dok parlament u roku od te četiri godine neće moći da donese drugačiju odluku od one koja je potvrđena na referendumu.
Promenama se omogućava i da predstavnici ovlašćenih predlagača budu deo organa za sprovođenje referenduma.
Šta je prethodilo?
Izmene Zakona o referendumu usvojene su 25. novembra. Predsednik Srbije je ove izmene potpisao i potvrdio.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da su pokrenute radnje za održavanje referenduma 16. januara sledeće godine.
"Taj referendum odnosi se samo na promene Ustava u oblasti pravosuđa. Nijedna druga tema u okviru promene Ustava ne može biti predmet tog referenduma", rekao je Dačić na zasedanju parlamenta i dodao da je zakon o referendumu donet kako bi se uskladio sa Ustavom iz 2006. godine.
On je rekao da su izmene Zakona o referendumu i povlačenje izmena Zakona o eksprorpijaciji dobra prilika da se razume da bi ministri trebalo bolje da čuju građane.
Ova dva zakona su i razlog za proteste prethodnih nedelja u Srbiji. Vlasti su, nakon pritiska dela javnosti potvrdile propuste. Predsednik Srbije je rekao da će Zakon o referendumu biti promenjen, dok će izmene Zakona o eskproprijaciji pretrpeti nove izmene nakon široke rasprave.
"Nije ovo prvi put da se neki zakoni vraćaju. Postoji mnogo slučajeva gde je predsednik vraćao određene zakone i to njegovo ustavno ovlašćenje", naveo je Dačić.
On je precizirao da se o Zakonu o eksproprijaciji, nakon što ga je predsednik države Skupštini vratio na ponovno odlučivanje, Skupština neće izjašnjavati i da ponovo može da uđe u proceduru kada Vlada proceni da je to neophodno.
Zbog ta dva zakona, koje je državni parlament usvojio 26. novembra, protekla dva vikenda u više gradova Srbije održane su protestne blokade puteva uz zahtev građana da se hitno povuku, a Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije ocenio je da se donose na štetu građana i u korist krupnog kapitala.
Nakon protesta desetina hiljada građana u više gradova Srbije, Vlada je 8. decembra povukla Zakon o eksproprijaciji i na izmene uputila Predlog zakona o izmenama zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, što je sugerisao predsednik države.
Takav epilog je građanski pokret Kreni-Promeni, jedan od organizatora protesta protekla dva vikenda, ocenio kao prvu demokratsku pobedu građana od 2012. kada je vladajuća Srpska napredna stranka, koju predvodi predsednik države Aleksandar Vučić, došla na vlast.