Predlog izmena i dopuna Zakona o državljanstvu Srbije, kojima bi se olakšala procedura po kojoj bi strani državljani mogli doći do srpskog pasoša nakon tri godine stalnog boravka, povučen je iz skupštinske procedure, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) u Sekretarijatu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
"Predlog zakona je povučen usled potrebe da se obave dodatne konsultacije o pitanjima koja su predmet njegovog uređenja", navodi se u odgovoru MUP-a Srbije.
Kako je navedeno predlog zakona je povučen iz skupštinske procedure zaključkom koji je Vlada usvojila 12. oktobra.
Predložene izmene Vlada je poslanicima na razmatranje uputila 5. maja.
Evropska komisija je kritikovala izmene zakona, smatrajući ih pretnjom po bezbednost u Evropskoj uniji (EU).
U godišnjem izveštaju o mehanizmu o suspenziji viza Evropske komisije se potvrđuje da je Vlada Srbije povukla ovaj zakon nakon intervencije iz Brisela.
"Dok EU poštuje suvereno pravo Srbije da odlučuje o svojim politikama državljanstva i naturalizacije, Evropska Komisija je izrazila zabrinutost nadležnim organima Srbije u vezi sa mogućim bezbednosnim rizicima za EU u vezi sa brzim sticanjem bezviznog režima za državljane zemalja za koje bi inače bila potrebna viza za EU. Nakon intezivnih kontakta oko ovog pitanja, Vlada Srbije je odlučila da povuče predlog”, navodi se u dokumentu Evropske komisije.
Ovaj Izveštaj Evropska komisija objavljuje jednom godišnje. Izveštaj prati poštovanje pravila slobode kretanja u Šengenskoj zoni i njime su obuhvaćene zemlje čiji državljani uživaju bezvini režim sa EU.
Iz Brisela su ranije upozoravali da bi, ukoliko Srbija usvoji pojednostavljene procedure za dobijanje državljanstva, mogao biti ugrožen njen bezvizni režim sa EU.
U odgovoru na upit RSE od 1. septembra Evropska komisija je navela da je to telo EU svesno "velikog broja preseljenih ruskih državljana u Srbiju" nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
U godini ruske invazije na Ukrajinu privremeno ili trajno boravište u Srbiji potražilo je više stotina hiljada Rusa, ali nisu se svi zadržali u Srbiji.
Prema podacima od 15. maja ove godine, koje je MUP dostavio RSE, u Srbiji je boravilo gotovo 30.000 državljana Rusije na osnovu odobrenog privremenog boravka.
Srbija, iako država kandidat za članstvo u EU, nije uvela sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu uprkos pozivima zvaničnog Brisela i Vašingtona.