Dostupni linkovi

Vučić odgovorio na kritike zbog 'svesrpskog sabora', optužujući Ambasadu SAD


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić (desno) sa predsednikom bh. entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom na Svesrpskom saboru u Beogradu, 8. juna 2024.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić (desno) sa predsednikom bh. entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom na Svesrpskom saboru u Beogradu, 8. juna 2024.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je 11. juna u objavi na svom Instagram nalogu Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Sarajevu za izazivanje krize u Bosni i Hercegovini (BiH).

"Kako, gde i od kada negde piše da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima" upitao je Vučić Ambasadu SAD u Sarajevu.

Time je referisao na pitanje iz maja 2023. godine, kada su SAD navele da imovinu države BiH može rešiti državni, nikako entitetski zakon.

On je od američkih partnera, kako ih je nazvao, zatražio da mu odgovore kako su došli do zaključka i na osnovu čega i kog akta da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima kao što, kako je naveo, piše u Dejtonskom sporazumu.

Vučić je dodao da su zbog toga između ostalog "učestvovali u izazivanju krize na prostoru Bosne i Hercegovine".

Bh. entitet Republika Srpska je više puta pokušala da implementira zakon o imovini koji ima za cilj da prenese bosansku državnu imovinu na Republiku Srpsku, uprkos tome što je to neustavno.

Prema odluci Ustavnog suda BiH, državna imovina predstavlja pokretne i nepokretne stvari koje služe za vršenje vlasti, te može obuhvatati i javna dobra (rijeke, planine, prirodna bogatstva, saobraćajnu infrastrukturu i sl).

Državna imovina u BiH je pod zabranom raspolaganja od 2005. godine, kada je tadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun (Paddy Ashdown) nametnuo Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom. On je na snazi sve dok Parlamentarna skupština BiH ne donese novo rešenje o raspolaganju imovinom na državnom nivou.

Vučić se u svom postu na Instagramu pozvao na odredbe Dejtonskog sporazuma kojima je, kako je rekao, "predviđeno da će sve državne funkcije ovlašćenja koja izričitio nisu dodeljena isntitucijama BiH pripadati entitetima".

Vučić je dan ranije najavio da će odgovoriti na kritike Ambasade SAD u Sarajevu po pitanju Sverpskog sabora održanog u Beogradu 8. juna. Međutim, u objavi nije komentarisao ocenu američke ambasade o zaključcima sabora.

Ambasada SAD u BiH saopštila je 10. juna da zaključci usvojeni na Svesrpskom saboru predstavljaju "napad na Dejtonski sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine".

"One ne predstavljaju obranu Dejtonskog mirovnog sporazuma, kako tvrde autori, već su smišljeni napad na taj sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine. Ovo je opasno", naveli su u Ambasadi na društvenoj mreži X.

Manifestacija pod nazivom "Svesrpski sabor" održana je 8. juna u Beogradu, a na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i entiteta Republika Srpska usvojena je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG