Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 2. novembra, dan nakon što je u obrušavanju nadstrešnice ispred ulaza u glavnu Železničku stanicu u tom gradu poginulo 14 ljudi a troje teško povređeno, da će u toku dana biti saslušano najmanje dvadeset lica, kako bi se utvrdili "svi bitni elementi krivičnih dela i krivične odgovornosti" za nesreću.
Kako se navodi u saopštenju, između ostalih, biće saslušani odgovorni iz Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu, nadležni ministar Goran Vesić, odgovorni iz Železnica Srbije i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, kao i druga lica.
Univerzitetski klinički centar Vojvodine (UKCV) potvrdio je 2. novembra da nema novih žrtava, a da je troje povređenih i dalje u teškom stanju.
"Oni su operativno zbrinuti, još neka dopunska dijagnostika je u toku, ali svo troje životno u veoma teškom stanju. Jako je teško davati prognoze. Radi se o veoma teškim telesnim povredama opasnim po život", rekla je direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Do sada je, prema informacijama iz novosadske policije, identifikovano trinaest žrtava. Spasilačke ekipe su tokom celog dana u petak izvlačile stradale iz ruševina. Zgrada glavne Železničke stanice u Novom Sadu je, nakon trogodišnje rekonstrukcije, otvorena u julu 2024.
Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), na licu mesta, još se radi na raščišćavanju obrušene nadstrešnice. Na terenu je i policija koja obezbeđuje mesto nesreće.
U Srbiji je danas Dan žalosti, dok je u Novom Sadu proglašena trodnevna žalost. Zastave na zvaničnim institucijama su spuštene na pola koplja.
Drugi novembar za Dan žalosti proglasila je i bh. entitet Republika Srpska, dok su zvaničnici Crne Gore izrazili saučešće porodicama stradalih.
Građani su tokom večeri, 1. novembra u Novom Sadu palili sveće ostavljali cveće za stradale na Železničkoj stanici. Počast stradalima odali su i građani Beograda i Valjeva.
Šta su saopštili nadležni?
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić rekao je za Radio-televiziju Srbije da je u toku inspekcijski nadzor kako bi se utvrdio uzrok pada nadstrešnice.
"I utvrdiće se to zašto nadstrešnica nije bila deo plana rekonstrukcije i ko je utvrdio da ona nije neophodna za rekonstrukciju", rekao je Vesić 2. novembra, dan nakon nesreće.
Prema njegovim rečima, u projektu rekonstrukcije učestvovali Saobraćajni institut CIP, koji je uradio projekat, Infrastruktura železnice Srbije koja je nadležna za stanicu i kineske kompanije, koje su bile izvođači radova.
Infrastruktura železnice Srbije saopštila da nadstrešnica koja je pala "nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica".
Kako su dodali u saopštenju, u okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je obraćajući se javnosti zatražio od Višeg tužilaštva u Novom Sadu i Vlade Srbije da lica odgovorna "za ovo što se dogodilo budu procesuirana i strogo kažnjena".
"Tražim i političku odgovornost kada sam pomenuo Vladu Srbije", rekao je Vučić 1. novembra. On je dodao da su odgovorni oni čija je dužnost bila infrastruktura železnica, saobraćajna infrastruktura i bezbednost ljudi.
Naveo je da će neko morati da objasni zašto nadstrešnica nije rekonstruisana kada i cela stanica.
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da je u pitanju jedan od najtežih dana postratne istorije Novog Sada.
"Insistiraćemo da se pronađu odgovorni i da odgovaraju oni koji su morali voditi računa o stanju konstrukcije i stanju objekta", rekao je Vučević.
Deo opozicije pozvao vlast na odgovornost
Pokret Kreni - Promeni iz Novog Sada saopštio je da je podneo zahtev za informacije od javnog značaja tražeći sve relevantne informacije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice.
Gradski odbornik koalicije "Bravo" u Novom Sadu Miran Pogačar upitao je nadležne da li su dobili upozorenje građana pre nedelju dana da je napukla zgrada.
Pokret slobodnih građana (PSG) saopštio je da odgovorni imaju svoje ime i prezime.
"To nisu radnici sa mistrijom i malterom, nisu ni izvođači radova, to su oni koji su dogovorili poslove i otvorili stanicu samo da bi se slikali pred izbore. Zahtevamo odgovornost", poručio je PSG.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić ocenio je da Goran Vesić kao nadležni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture treba bez ikakve dileme da bude smenjen ili da sam podnese ostavku.