Dostupni linkovi

MUP Srbije saopštio da Tužilaštvo ispituje optužbe za policijsko zlostavljanje dve LGBT+ osobe


Organizacija "Da se zna" tokom 2023. godine dokumentovala je više od 80 slučajeva nasilja i diskriminacije prema pripadnicima LGBT+ zajednice u Srbiji. LGBT zastava na Prajdu u Beogradu, 2021.
Organizacija "Da se zna" tokom 2023. godine dokumentovala je više od 80 slučajeva nasilja i diskriminacije prema pripadnicima LGBT+ zajednice u Srbiji. LGBT zastava na Prajdu u Beogradu, 2021.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) saopštilo je da Tužilaštvo postupa nakon pritužbe na rad policijskih službenika u Beogradu, koju je podnela nevladina organizacija za zaštitu LGBT+ prava "Da se zna".

"Sektor unutrašnje kontrole obavestio je nadležno tužilaštvo, po čijem nalogu se utvrđuje istinitost navoda u pritužbi", odgovorio je MUP 26. februara za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Dodaju da će policajci, "ukoliko se ustanovi da su prekoračili ovlašćenja, biti sankcionisani u skladu sa zakonom".

Odgovor MUP-a usledio je nakon što je organizacija "Da se zna!" ranije tokom dana saopštila je da su policajci tokom pretresa jednog stana pretukli i ponižavali dve LGBT+ osobe u Beogradu.

Iz te organizacije su povodom tog slučaja najavili više krivičnih prijava.

Šta je saopštila organizacija "Da se zna"?

Predstavnik "Da se zna!" Bojan Lazić rekao je novinarima u Prajd info centru u Beogradu da je akcija policije sprovedena 14. februara, opisao je kao najteži slučaj koji je ta organizacija zabeležila za osam godina postojanja.

Kako je rekao, policija je provalila u stan, navodno zbog prijave da se u njemu nalazi droga.

Lazić je dalje naveo da su pretres obavljali pripadnici specijalne policije, ne pokazujući nalog.

Prema njegovim rečima, mladić i devojka su zadobili telesne povrede, kao i teške psihičke traume.

"Videli su LGBT+ zastavu i od tog momenta je počelo brutalno iživljavanje", rekao je Lazić.

Nasilje je, prema njegovim rečima, nastavljeno i nakon privođenja, u policijskoj stanici.

Rekao je i da mladiću i devojci, koji su cimeri, nisu dali pravo na advokata.

Krivične prijave za zlostavljanje i mučenje, kako je naveo Bojan Lazić, podneće protiv policajaca koji su učestvovali u pretresu.

"Ukoliko policija ne sankcioniše nikoga, ne mogu a da ne stavim odgovornost na ceo MUP", kazao je Lazić i dodao da su u prethodnim godinama zabeležena dva slična slučaja nasilja policije prema LGBT+ osobama, ali da nisu bili "brutalni" kao ovaj.

Javnosti se obratila i majka pretučenog momka koja je zatražila od institucija u Srbiji da stanu u zaštitu njenog sina, "kako se tako nešto više nikada ne bi ponovilo".

"Ja samo želim da moj sin može slobodno da šeta ovim gradom i da ga ne bude strah", navela je ona.

Zaštitnik građana Srbije Zoran Pašalić je za RSE kazao da ta institucija nije dobila pritužbu, ali da će ispitati navode o postupanju policajaca u ovom slučaju.

Šta je saopštila policija?

MUP u odgovoru za RSE navodi da su policijski službenici i pripadnici interventne jedinice postupali po sudskoj naredbi za pretres stana.

Dodaju da su u stanu zatekli dve osobe, starosti 20 i 25 godina.

Prema rečima policije, u stanu su pronađene supstance za koje se sumnja da su droga.

Policija je saopštila i da je Tužilaštvo, nakon veštačenja, podnelo dve krivične prijave zbog sumnji na neovlašćeno držanje opojnih droga.

Kakav je položaj LGBT+ zajednice u Srbiji?

Da se LGBT+ osobe u Srbiji suočavaju sa netolerancijom, pretnjama i nasiljem, upozorila je međunarodna organizacija za ljudska prava Human Rights Watch (HRW), u svom izveštaju objavljenom početkom godine.

Nevladina organizacija "Da se zna", koja u Srbiji pruža pravnu i psihološku podršku LGBT+ osobama, tokom 2023. godine dokumentovala je više od 80 slučajeva nasilja i diskriminacije prema pripadnicima te zajednice.

Kako se navodi, najveći broj slučajeva ne prijavljuje se policiji, zbog nepoverenja u institucije.

XS
SM
MD
LG