Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije objavio je konačan predlog svih 18 kandidata za Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Ovo telo, koje nadgleda rad elektronskih medija, ima devet članova koje bira Skupština Srbije iz reda uglednih stručnjaka iz oblasti relevantnih za rad REM-a.
Saša Mirković i Stevica Smederevac kandidati su koje je dogovorom utvrdila prva grupa ovlašćenih predlagača - predstavnici Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Saša Mirković bio je državni sekretar i pomoćnik ministra za kulturu i informisanje Vlade Srbije od 2013. do 2016. godine. Bivši je direktor Radija i TV B92 i osnivač Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM).
Stevica Smederevac je pomoćnik direktora REM-a za nadzor i analizu i doskorašnji načelnik istoimene službe u REM-u.
Za kandidate predstavnika crkava i verskih zajednica dogovorom je utvrđeno da budu Sanja Anđelković i Mevlud Dudić.
Sanja Anđelković je u Registru REM-a upisana kao glavna i odgovorna urednica i ovlašćeno lice TV Hram i radija Slovo ljubve, elektronskih medija Srpske pravoslavne crkve. Dugogodišnja je novinarka i urednica beogradske televizije Studio B.
Mevlud Dudić je predsednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji i doktor islamskih nauka. Bio je na čelu Bošnjačke kulturne zajednice i Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Za kandidate predstavnika udruženja izdavača elektronskih medija dogovoreno je da budu Tanja Vojvodić-Mitrović i Jovana Vitez.
Tanja Vojvodić-Mitrović u biografiji navodi da je diplomirani pravnik i marketing strateg, te da je od 2018. direktorka za strateški razvoj u agenciji "BridgeCom".
Jovanka Vitez je u biogafiji navela da je voditeljka i urednica informativnog programa na nekoliko radio stanica (Hit FM, Karolina, TDI, JAT, Lola).
Predstavnici udruženja novinara glasanjem su utvrdili kao kandidate Dejana Vuka Stankovića i Petra Kočića.
Dejan Vuk Stanković je vanredni profesor filozofije sa etikom na Učiteljskom fakultetu u Beogradu, dok je Petar Kočić novinar Radio televizije Srbije, Prvog programa Radio Beograda. Kočić je prethodno tokom 90-ih godina radio i za Politiku i Politiku ekspres.
Predstavnici akreditovanih univerziteta izglasali su kao kandidate Milorada Vukašinovića i Zorana Jevtovića.
Milorad Vukašinović, novinar i publicista bio je član poslednjeg Saveta REM-a, čijim je članovima istekao mandat 4. novembra.
Zoran Jevtović u biografiji navodi da je penzionisani saradnik Filozofskog fakulteta u Nišu. Navodi se kao glavni i odgovorni urednik u impresumu časopisa za političku teoriju i praksu Napredak, čiji je izdavač fondacija "Za srpski narod i državu", koju je osnovala vladajuća Srpska napredna stranka.
Predstavnici udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora, dogovorom su kao kandidate utvrdili Željka Hubača i Leontinu Pat.
Željko Hubač je dramaturg Narodnog pozorišta u Beogradu, dok je Leontina Pak kompozitorka, tekstopisac i pevačica pop muzike, a u biografiji navodi i da je diplomirani komunikolog.
Udruženja čiji su ciljevi zaštita dece glasanjem su utvrdila kao kandidate Dušana Aleksića i Aleksandru Krstić.
Dušan Aleksić je docent Filozofskog fakulteta u Nišu, a Aleksandra Krstić profesorka na odeljenju za novinarstvo i komunikologiju Fakulteta političkih nauka u Beogradu.
Ranije su udruženja čija je oblast delovanja sloboda izražavanja predložila Dubravku Valić Nedeljković i Rodoljuba Šabića.
Dubravka Valić Nedeljković je penzionisana profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, a Rodoljub Šabić je advokat i nekadašnji Poverenik za informacije od javnog značaja.
Nacionalni saveti nacionalnih manjina kandidovali su Ištvana Bodžonija i Muhedina Fijuljanina.
Ištvan Bodžoni je pravnik i u biografiji je naveo da je direktor RTV "Panon" iz Subotice.
Muhedin Fijuljanin je politikolog, član je Bošnjačkog nacionalnog vijeća, nekadašnji je predsednik Skupštine opštine Sjenica.
U saopštenju Odbora za kulturu i informisanje navedeno je da je javni razgovor sa kandidatima za članove Saveta REM-a 23. januara.
Mandat članovima Saveta Regulatornog tela za elektronske medije istekao je 4. novembra prema Zakonu o elektronskim medijima usvojenim u oktobru 2023.
Prema Zakonu o elektronskim medijima članove Saveta REM-a bira Skupština Srbije na predlog ovlašćenih predlagača.
Regularatono telo za elektronske medije je proteklih godina bilo izloženo kritikama zbog tolerisanja propusta rada emitera i izostanka kontrole, uključujući i izborne kampanje.
Regulatorno telo za elektronske medije izdaje dozvole za rad televizijama i radio stanicama i uređuje uslove za dobijanje tih dozvola.
Ovo telo vrši kontrolu i nadzor rada emitera starajući se o primeni Zakona o elektronskim emdijima i u skladu sa njim izriče mere. To u krajnjoj liniji može biti i oduzimanje dozvole za rad, odnosno frekvencije.
Takođe odlučuje o prijavama u vezi sa programskim delovanjem emitera.
Ovo telo, između ostalog, utvrđuje i smernice razvoja medijskih usluga.