Dostupni linkovi

Odbačen prigovor 'Srbije protiv nasilja' na konačne rezultate parlamentarnih izbora


U Srbiji su 17. decembra održani vanredni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori.
U Srbiji su 17. decembra održani vanredni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori.

Republička izborna komisija (RIK) odbila je kao neosnovan prigovor liste "Srbija protiv nasilja" na ukupan izveštaj o rezultatima izbora..

Najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" je u prigovoru osporavala zakonitost konačnih rezultata uz konstataciju da nisu bili završeni svi postupci te da je donošenje konačnih rezultata preuranjeno.

Zatražili su da se izveštaj stavi van snage, da rezultati ne budu proglašeni i da se izbori za narodne poslanike ponovo raspišu.

U prigovoru se navodi i da RIK treba da ima u vidu sve nepravilnosti, pritiske na birače, biračke spiskove i čitav tok izbora.

Ukupan izveštaj o rezultatima parlamentarnih izbora u Srbiji RIK je većinom glasova usvojio 12. januara.

Predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević odbacio je tvrdnje opozicione koalicije, rekavši da su svi zakonski rokovi istekli, te da su njihovi navodi neosnovani, prenosi Beta.

Primedbe je ocenio kao paušalne i dodao da se "ukupni rezultati izbora utvrđuju na osnovu izveštaja sa biračkih mesta i ne zadiru u navodno kršenje drugih zakona, na primer o biračkom spisku ili zloupotrebi državnih resursa".

Prema usvojenom izveštaju RIK-a, mandate će dobiti predstavnici 10 izbornih lista, od kojih su pet manjinske.

Lista "Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane" imaće 129 mandata sa 1.783.701 glasova. Okosnicu ove izborne liste čini vladajuća Srpska napredna stranka, čiji je nosilac bio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Drugoplasirana je opoziciona lista "Srbija protiv nasilja" sa 65 mandata i 902.450 glasova.

Lista "Ivica Dačić - premijer Srbije" koju je predvodila Socijalistička partija Srbije imaće 18 poslanika. Za ovu listu je glasalo 249.916 birača.

Desno orijentisana koalicija "Nada za Srbiju" imaće 13 poslanika. Ova lista je osvojila 191.431 glas.

Proruski i desno orijentisana lista "Mi, glas iz naroda", imaće 13 mandata sa 178.830 glasova.

Manjinska lista Saveza vojvođanskih Mađara osvojila je šest mandata i 64.747 glasova.

Manjinska lista koju su činili bošnjačka Stranka pravde i pomirenja i Demokratski savez Hrvata u Vojvodini ima dva mandata i 29.066 glasova.

Dva mandata imaće i manjinska lista SDA Sandžaka sa 21.827 glasova.

Manjinska lista "Politička borba Albanaca se nastavlja – Šaip Kamberi" osvojila je jedan mandat i 13.501 glas.

Manjinska lista Ruske stranke će takođe imati jedan mandat sa 11.369 glasova.

Za većinu u Skupštini Srbije potrebno je 126 poslanika.

"Srbija protiv nasilja" optužuje vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) za izbornu krađu i traži raspisivanje novih izbora.

Državni vrh i Srpska napredna stranka odbacuju te navode.

Pored dela opozicije na neregularnosti izbora u Srbiji održanih 17. decembra ukazali su domaći i međunarodni posmatrači.

Kancelarija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) saopštila je 18. decembra da su izbore obeležili zloupotreba javnih sredstava, širenje straha i medijska dominacija Aleksandra Vučića.

Nevladina organizacija CRTA ocenila je da je organizovana migracija birača uticala na ishod rezultata u Beogradu.

O decembarskim izborima raspravljaće i Evropski parlament (EP). Debata bez zaključaka će se održati u sredu a na plenarnoj sednici u februaru bi trebalo da se usvoji i Rezolucija o izborima u Srbiji.

XS
SM
MD
LG