Dostupni linkovi

Srbija vaga dodatne mere protiv COVID-19


Testiranje na korona virus u Institutu Torlak u Beogradu
Testiranje na korona virus u Institutu Torlak u Beogradu

Srbija u odnosu na zemlje u okruženju ima manji broj obolelih od COVID-19, ali pojedini članovi Kriznog štaba za suzbijanje epidemije upozoravaju da se u naredne dve nedelje može očekivati ozbiljno povećanje broja zaraženih i širenje korona virusa ne samo u Beogradu, već i u celoj Srbiji.

Nadležni uveravaju da se država sprema za novi talas, a lekari okupljeni oko inicijative „Ujedinjeni protiv kovida“, koju čine zdravstveni radnici nezadovoljni radom Kriznog štaba, apeluje na građane da se ne ugledaju na domaće i strane političare koji „nekažnjeno krše protivepidemijske mere i ugrožavaju okolinu“.

U Srbiji je u toku izgradnja dve COVID bolnice, jedne u Batajnici kod Beograda i druge u Kruševcu u centralnoj Srbiji. One bi, prema najavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića, trebalo da budu otvorene do 1. decembra.

Prema njegovim rečima država je u izgradnju multifunkcionalne bolnice u Vojnom kompleksu “Zemun ekonomija” u Batajnici, uložila nešto više od četiri milijarde dinara, dok je više od dve milijarde dinara uloženo u objekat koji se gradi u Kruševcu. Izgradnja ovih bolnica je, kako kaže Vučić, deo priprema za novi udar korone.

U Novom Pazaru, gradu u zapadnoj Srbiji koji je sa susednim Tutinom bio žarište korona virusa u junu i julu, Gradski štab za vanredne situacije u cilju priprema za novi talas korona virusa usvojio je prošle nedelje zahtev Opšte bolnice za finansiranje rekonstrukcije prostorija za COVID ambulante i proširenje Infektivnog odeljenja, za šta će iz gradske kase biti izdvojeno više od pet miliona dinara.

Usvojen je i predlog Doma zdravlja o izvođenju hitnih radova za formiranje novih COVID ambulanti u iznosu od preko dva miliona dinara. Štab je u petak, 9. oktobra, ukinuo vanrednu situaciju na teritoriji Novog Pazara, da bi je u subotu ponovo uveo, prema preporuci Ministarstva zdravlja.

U Novom Pazaru i Tutinu nestabilno, ali pod kontrolom


Direktor Zavoda za javno zdravlje Šefadil Spahić rekao je za RSE da je epidemiološka situacija u Novom Pazaru i Tutinu nestabilna i nesigurna, ali da je pod kontrolom.

„Imamo dosta epidemioloških izazova, imalo je dosta tih kontakata, pogledajte kakvi su nam restorani, i dalje slavimo i proslavljamo, slabo se poštuju protivepidemijske mere“, navodi Spahić.

On, ipak, naglašava da sve dok prate kontakte mogu da kažu da je situacija pod kontrolom.

„Trenutno imamo 17 kontakata u kućnim uslovima koje pratimo, na bolničkom lečenju imamo do dva, tri pacijenta na Infektivnom odeljenju“, naveo je Spahić.

Direktor Zavoda za javno zdravlje, međutim, upozorava da ova situacija ne sme da zavara.

„Iz razloga što smo i prošlog puta imali veliki broj pacijenata koji se lečio u kućnim uslovima. Strah nas je da se to ne ponovi i ovog puta, strah nas je da nemamo uvid u takve pacijente“, kaže Spahić.

Šta kažu članovi Kriznog štaba?


Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je, 12. oktobra na TV Pink, da se u naredne dve nedelje može očekivati ozbiljno povećanje i proširenje korona virusa ne samo u Beogradu, već i u celoj Srbiji, objašnjavajući da je to prirodni tok virusa.

On je istog dana za RTS rekao da očekuje da će doći do povećanja aktivnosti virusa i da će dnevno biti trocifren broj zaraženih, mada bi taj broj trebalo da bude ispod 200.

Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović ocenio je da će ova nedelja biti test za stanovništvo i zdravstveni sistem.

On je na konferenciji za medije u ponedeljak, 12, oktobra u Nišu, rekao da je epidemiološka situacija nestabilna.

„Što u prethodnih nedelju dana imamo blago povećanje, što ćemo za očekivanje imati i narednih dana trocifrenu brojku“, naveo je Tiodorović.

On objašnjava da veliko povećanje novoobelelih od korona virusa koje se beleži u Evropi nije očekivano sada.

„Praktično će ispasti da je treći talas poranio. Da , umesto da se pojavi kada budu hladni meseci, novembar, decembar bi dali taj efekat, on se pojavio ranije“, kaže Tiodorović.

'Ujedinjeni protiv kovida' građanima: Ne ugledajte se na političare


U međuvremenu su lekari okupljeni oko inicijative „Ujedinjeni protiv kovida“, upozoravajući da se očekuje novi talas epidemije korona virusa, pozvali građane da pravilno nose masku uvek kada su u zatvorenom, da drže rastojanje od dva metra i da u narednih nekoliko meseci izbegavaju skupove i ne organizuju slave i proslave.

"Molimo vas da se ne ugledate na političare. Oni se, ne samo u našoj zemlji, već i u mnogim drugim sredinama u svetu ponašaju bahato, nekažnjeno krše protivepidemijske mere i ugrožavaju okolinu", navodi se u saopštenju.

Ova inicijativa navodi da je tokom leta nekoliko dana delilo zdravstveni sistem od kolapsa, „kada za ozbiljno obolele ne bi bilo mesta u bolnicama“.

"Kako strašno može da izgleda taj scenario videli smo nedavno u Novom Pazaru i Tutinu. Posledice su bile tragične", navodi se u saopštenju.

Šta kažu zvaničnici?


"Mi se spremamo... Uradićemo do 1. decembra dve velike, moderne COVID bolnice u Batajnici i Kruševcu. To je način na koji se spremamo“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 9. oktobra tokom obilaska građevinskih radova u Kliničkom centru Srbije.

Naveo je da će nove COVID bolnice obezbediti još 300 jedinica intenzivne nege.

"Nema najava da će biti i težih mera, ali moramo da razmišljamo“, rekao je tada Vučić.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je 9. septembra za Radio televiziju Srbije da korona uvek iznenadi, ali da je siguran da će Srbija biti spremna za novi pik ili novi talas, navodeći da ovu "pauzu" u naletu korone zdravstveni radnici koriste da se odmore, ali i da se obuče oko bezbednog korišćenja opreme i provere opremu bolnice.

Radovanović: Srbija nešto spremnija nego ranije


U poslednja 24 sata, kako je saopštilo Ministarstvo zdravlja, u Srbiji su od posledica korona virusa preminule još dve osobe, a novozaraženih je 152. U bolnicama je smešteno 329 osoba, a na respiratoru su 22 pacijenta.

Epidemiolozi kao rizike za povećanje brojeva obolelih od korona virusa navode što sa dolaskom hladnog vremena u zatvorenim prostorijama boravi više ljudi koji ostvaruju brojne kontakte i poručuju da su veliki kolektivi važni za praćenje i epidemiološki nadzor.

Upitan da li je Srbija spremna za novi talas korona virusa, epidemiolog i profesor Medicinskog fakulteta u penziji Zoran Radovanović ocenjuje za RSE da je Srbija nešto spremnija nego za prethodna dva talasa.

„Bolje smo opremljeni za razliku od prvog talasa i nemamo razloga da krijemo stvarnu situaciju u onoj meri zbog izbora, tako da će verovatno treći talas biti blaži“, naveo je Radovanović.

On kaže da je u prvom talasu problem predstavljao nedostatak testova, što nisu mogli da se otkrivaju oboleli i njihovi kontakti zbog čega je moralo da se zabrani kretanje osetljivijoj populaciji, starijima od 65 godina. U drugom talasu kao problem navodi političke razloge jer je, kaže, prikrivan početak porasta novoobolelih zbog nastojanja da predizborne aktivnosti teku normalno.


U Srbiji su održani parlamentarni i lokalni izbori 21. juna a drugi talas korona virusa zabeležen je tokom juna i jula.

Zvaničnici se suočavaju sa optužbama, koje dolaze od strane pojedinih lekara i medija, da zvanični podaci o umrlima i obolelima ne odgovaraju istini. Nadležni su te sumnje demantovali, ali je ipak predsednik Srbije Aleksandar Vučić 1. oktobra obećao da će Srbija uraditi kompletnu reviziju podataka o broju umrlih od COVID-19, kako bi se proverilo da li se broj poklapa sa brojem iz sistema.
Uz tvrdnju da država ništa nije krila Vučić je izrazio uverenje da neće biti većih razlika u odnosu na brojeve iz sistema.

Epidemiolog Zoran Radovanović navodi da ne mora da dođe do preklapanja trećeg talasa korona virusa i sezonskog gripa.

„COVID sada počinje učestalije da se javlja, a kada epidemijska kriva bude odmakla na svojoj silaznoj putanji može da se očekuje grip. Mi smo obično grip imali u januaru i februaru“, kaže Radovanović.

On zaključuje da oba ta talasa mogu biti mnogo blaža ako se poštuju preporuke i nose maske.

Pogledajte šta sve ostane na maski poslije nošenja
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

„Na južnoj hemisferi bilo je manje COVID slučajeva nego što su se plašili, a gripa neuporedivo manje. To se sve pripisuje merama koje su preduzimane da bi se sprečilo širenje COVID-19“, navodi Radovanović.

Poslednje mere koje je predložio Krizni štab a usvojila Vlada Srbije tiču se ograničavanja radnog vremena svim objektima do 23 sata, uključujući i one koji imaju baštu, pa su radili duže. Ta mera primenjuje se od 8. oktobra.

Uz obavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru preporučuje se izbegavanje okupljanja većeg broja ljudi, a ograničenje u zatvorenim prostorima je 30 osoba.

*Saradnja na tekstu: Amela Bajrović iz Novog Pazara i Dragana Cvetković iz Niša

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG