Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj (Josep Borrell) i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varhelyi) očekuju da se Srbija uskladi sa stavovima Brisela po pitanju sankcija Rusiji.
U saopštenju objavljenom 5. aprila, Barhelji i Borelj su naveli da očekuju da u vreme neopravdane ruske vojne agresije na Ukrajinu, Srbija kao zemlja koja pregovara o članstvu u EU, progresivno usklađuje sa stavovima EU, uključujući deklaracije i restriktivne mere u skladu sa Pregovaračkim okvirom.
Borelj i Varhelji su izrazili spremnost da sarađuju sa budućom vladom kako bi se svrsishodno napredovalo na sprovođenju strateške odluke Srbije da se pridruži EU, navode u zajedničkom saopštenju koje su obojica potpisali povodom održavanja izbora 3. aprila u Srbiji.
Međutim, izneli su niz obaveza koje očekuju da vlast u Srbiji ispuni nakon formiranja.
Oni od Srbije očekuju da postigne “stvarne i opipljive rezultate”, posebno u oblasti vladavine prava i u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom, koji će, kako se navodi u saopštenju, odrediti ukupni tempo pregovora o pristupanju EU sa Srbijom.
Šef evropske diplomatije kao i komesar nadležan za proširenje takođe traže od Srbije da nastavi, ubrza i produbi reforme u oblasti nezavisnosti pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobode medija i domaćeg rešavanja ratnih zločina.
Oni poručuju da računaju na konstruktivan angažman Srbije u unapređenju pomirenja i dobrosusedskih odnosa, kao i šire u regionalnoj saradnji.
Osvrćući se na izborni proces, dvojica ključnih zvaničnika EU koji se direktno bave Srbijom, ohrabruju novi saziv Skupštine i srpsko političko rukovodstvo da nastave da rade u pravcu istinskog i konstruktivnog dijaloga širom političkog spektra, u cilju stvaranja širokog međustranačkog konsenzusa o reformama koje se odnose na EU, što je, kako oni smatraju, od vitalnog značaja za napredak zemlje ka EU.
Pozivajući se na izveštaj međunarodnih posmatrača, Borelj i Varhelji su ponovili da su predsednički i prevremeni parlamentarni izbori u Srbiji 3. aprila predstavili različite političke opcije, ali je niz nedostataka rezultirao neujednačenim uslovima, te favoriziranje nosioca dužnosti.
Žozep Borelj i Oliver Varhelji poručuju da će implementacija preporuka OSCE/ODIHR-a za buduće izbore zahtevati transparentan, inkluzivan i odlučan dijalog koji uključuje sve relevantne strane.
U Srbiji su 3. aprila održani predsednički, parlamentarni i izbori za vlast u Beogradu.