Dostupni linkovi

Srbija: Deo advokata ostaje u protestu


Protest advokata u Beogradu, 11. jun
Protest advokata u Beogradu, 11. jun

Nekoliko stotina advokata okupilo se na protestu u Beogradu, sa zahtevom da se nacrt izmena zakona o parničnom postupku potpuno povuče iz procedure.

Izmenama zakona bi, kako tvrde advokati koji protestuju, bio promenjen način naplaćivanja sudskih taksi, a građanima bi bilo otežano pokretanje sudskih postupaka. Ministarstvo pravde je takve navode negiralo.

Jedan od predstavnika advokata na protestu, Čedomir Kokanović, rekao je novinarima da je njihov glavni zahtev da akt koji smatraju spornim bude povučen.

"Tražimo kompletno povlačenje, utvrđivanje da li ima potrebe da se ovaj zakon menja, sa razlozima zašto, šta i kako. Onda da se formira nova radna grupa koja bi radila transparentno, ne u tajnosti samo sa rukovodstvom Komore, a bez znanja advokata šta im se sprema, nego da advokati budu uključeni na reprezentativan način i da imaju izveštaje te radne grupe o toku tih razgovora", rekao je Kokanović.

Rekao i da bi u slučaju odustanka od protesta " priča sa zakonom bila prolongirana tokom leta i samo bi se kupilo vreme, pa bi onda zakon po hitnom postupku bio usvojen".

Koje su glavne zamerke na zakon?

Kokanović je kao zamerke, pored ostalog, naveo i "takse koje diskriminišu siromašne, retroaktivnost, nemogućnost podnošenja više tužbi da bi se zaštitile banke, digitalizaciju koja je obavezna i nema svoju papirnu alternativu kao rezervu, i mnoge druge odredbe zakona".

Okupljeni advokati su protest započeli ispred zgrade Advokatske komore Srbije, da bi zatim prošetali pored Ustavnog suda i Pravnog fakulteta, a protestnu šetnju su završili ispred Ministarstva pravde.

Advokati su ispred Ministarstva pravde zatražili povlačenje nacrta zakona iz procedure
Advokati su ispred Ministarstva pravde zatražili povlačenje nacrta zakona iz procedure

Kad su počeli protesti?

Ministarstvo pravde je 19. maja objavilo nacrt izmena zakona o parničnom postupku. Protest advokata, sa zahtevom da se nacrt zakona povuče iz procedure, održan je 1. juna u Beogradu.

Nakon toga je Ministarstvo pravde 4. juna saopštilo da je sa Advokatskom komorom Srbije (AKS) postiglo sporazum i da su da su prihvaćene primedbe Advokatske komore Srbije u vezi sa nacrtom zakona o parničnom postupku.

Postignuti dogovor, kako je tada navedeno, predviđa brisanje zakonskih odredbi o naplati sudksih taksi. Saopšteno je da se briše zakonska odredba da se sudski podnesak za koji nije plaćena taksa u roku dospelosti smatra povučenim.

Ministarstvo je tada saopštilo da odredbe budućih izmena zakona o parničnom postupku neće važiti retroaktivno, dok će odredbe o eSudu (digitalizaciji) za advokatsku profesiju postojati samo kao mogućnost, a ne kao obaveza.

Sporazumom je, kako je saopšteno, postignuta i saglasnost da po okončanju javne rasprave nacrt zakona ne ide u dalju proceduru i da se sastav radne grupe za izradu nacrta dopuni predstavnicima koje predloži Advokatska komora Srbije, tako da predstavnici advokature čine polovinu radne grupe.

Na sastanku održanom 11. juna, dogovoreno je da se Advokatska komora Srbije do 21. juna odredi svoje predstavnike u radnoj grupi, a za okvirni datum početka rada nove radne grupe određen je 1. jul.

Advokatska komora Srbije ne učestvuje u protestima

Upravni odbor Advokatske komore Srbije saopštio je da je potpisivanjem sporazuma između te komore i Ministarstva pravde otklonjen razlog za organizovanje protesta i obesmišljen zahtev za povlačenje nacrta zakona.

Ocenili su da organizovanje daljih protesta protiv spornog nacrta nema više nikakve veze sa samim tekstom nacrta i borbom za prava građana, već da su u funkciji borbe za vlast u komorskim organima.

Šta su poručili advokati koji protestuju u Beogradu?

Jedan od predstavnika okupljenih advokata Čedomir Kokanović rekao je da advokati koji protestuju ne priznaju "nedavni navodni sporazum koji je bivši predsednik Advokatske komore Srbije potpisao sa ministarskom pravde".

Kokanović je na protestu 11. juna izjavio i da advokati koji protestuju nemaju zvaničnu komunikaciju sa resornom ministarkom Majom Popović.

"Iz izjava koje je dala prethodnih nedelja, može se videti da nam se obraća na indirektan i šifrovan način. Mislim da bi trebalo da stupimo u direktne pregovore jer ovo ovde je prava advokatura koja ima legitimitet", rekao je Kokanović.

Kokanović je dodao da okupljeni advokati ne veruju predstavnicima Advokatske komore Srbije, koji su po njegovim rečima, davali "lažne informacije" u prethodnom periodu o razlozima za protest advokata i rekao da će nastaviti protest dok se njihovi zahtevi ne ispune.

"Mislim da ovaj protest predstavlja većinsku advokaturu Srbije, a rukovodstva ne predstavljaju nikoga osim same sebe i svoje lične interese", rekao je Kokanović.

Blokadom saobraćaja do izmene zakona
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

XS
SM
MD
LG