Obilne padavine pale su tokom noći sa 4. na 5. avgust u slovenačkim pokrajinama Gorenjskoj i Koruškoj, zbog čega su u tim područjima nove poplave. Vodostaji rijeka na jugu Slovenije, koje su se ponegdje izlile, su u porastu, a mnogi putevi su i dalje zatvoreni.
"Slovenija je suočena s najgorom prirodnom katastrofom u novijoj istoriji", rekao je slovenački premijer Robert Golob nakon sjednice Vlade 5. avtusta, dodavši da je poplavama pogođeno dvije trećine Slovenije.
"Pokazali smo volju i odluku da jedinstveno djelujemo kako bismo što prije pomogli građanima. Prodavaonice s hranom i tehnikom će, gdje je to moguće, raditi i u nedjelju", najavio je Golob, prenosi Index.hr.
Na sastanku se politički vrh upoznao s izvještajima Civilne zaštite i ministarstava.
"Šteta će premašiti 500 miliona eura", rekao je Golob o prvoj procjeni štete, te najavio da se već pripremaju zakonske izmjene pa će se i vlada sastati kako bi što prije donijeli interventni zakon.
Napori da se ponovo omogući normalan život biće veliki, upozorio je premijer. Oštećena je uglavnom cestovna i energetska infrastruktura te stotine stambenih zgrada.
Klizišta i dalje prijete
Područje Črne u Koruškoj i dalje je odsječeno od svijeta jer su oštećeni mnogi mostovi i putevi, isključena je struja i voda, nema telefonskih veza, pa je i dalje angažirana i vojska i vatrogasci.
Cijelom regionu i dalje prijete poplave i sve veći broj klizišta, ali je kiša 4. avgusta uveče tamo bila slabijeg intenziteta, rekao je za slovenačku novinsku agenciju STA 5. avgusta regionalni komandant civilne zaštite Alan Matijević.
U mnogim mjestima u regionu nema vode za piće jer su oštećene vodovodne cijevi, pa će prioritet vatrogasaca biti dostava cisterni sa pijaćom vodom, prenosi Index vijesti hrvatske i slovenačke novinske agencije.
Poplavni val kretao se nizvodno uz rijeke Savinju, Kamnišku Bistricu i Gradaščicu, a u većoj mjeri plavljuje Poljanska Sora u donjem toku, objavila je 5. avgusta slovenačka Uprava za zaštitu i spašavanje. Sava se takođe izliva u većoj zapremini.
Gornji tok Drave je stabilan, dok je vodostaj u donjem toku u usporavanju. Protok Mure u Gornjoj Radgoni stabilizovaće se na oko 1.400 metara kubnih u sekundi u narednim satima. Vodostaj rijeka koje su u petak poplavile šira područja je u opadanju, ali zbog padavina to se dešava sporije, a mjestimično ima i manjih porasta. Sličan trend pada vodostaja očekuje se i 5. avgusta.
Posetioci banje Čatež su tokom noći evakuisani. Prema prognozama, i Krka će rasti i izlivati se. Uprava za zaštitu i spašavanje zabilježila je od četvrtka uveče do subote ukupno 3.701 incident, od kojih se većina, njih 1.130, dogodila u glavnom gradu Ljubljani.
Vatrogasci jedinice 574 su uglavnom ispumpavali vodu iz poplavljenih objekata, uklanjali ruševine ispod mostova, spašavali potopljena vozila i evakuisali ljude na nekoliko lokacija. Angažovane su i druge nadležne službe. Brojne ceste u pokrajinama Primorska, Gorenjska, Koruška i Štajerska u središnjoj Sloveniji i dalje su zatvorene.
Prema podacima Slovenačke agencije za okoliš, padavine će se postepeno smanjivati 5. avgusta.
Nevrijeme, koje je u noći sa 3. na 4. avgust odnijelo za sada tri života u Sloveniji, stiglo je 4. avgusta uveče u Hrvatsku, zbog čega je u riječkoj i gospićkoj regiji upaljen crveni alarm, dok je za zagrebačku, karlovačku i splitsku regiju upaljen narandžasti meteo alarm.
Policija Slovenije je slovenskoj novinskoj agenciji STA rekla da je jedan Slovenac smrtno nastradao kod Kamnika dok je dvoje Holanđana izgubilo živote u planinama na području Kranja. Tačne okolnosti smrti se još utvrđuju, navodi se iz policije.
Nuklearna elektrana Krško je 4. avgusta uveče proglasila vanredno stanje zbog velikog protoka i visokog vodostaja rijeke Save. Riječ je o izvanrednom stanju s najnižim stupnjem opasnosti sukladno Državnom planu zaštite i spašavanja u slučaju nuklearne ili radiološke nesreće, javlja N1.
Zbog situacije u susjednim zemljama, u Hrvatskoj se očekuje značajan porast vodostaja rijeka Mure, Drave i Save. Takođe je upaljen meteo-alarm za Bosnu i Hercegovinu.
U Srbiji je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo da preduzima sve neophodne mjere kako bi preventivno reagovalo na posljedice obilnih padavina, kao i zaštiti stanovništva i imovine.