Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić potvrdila je da će vanredna sednica parlamenta biti zakazana za 29. januar i da će se raspravljati o poverenju Vladi.
Brnabić je za televiziju Prva rekla da je jasno da Vlada Srbije ima poverenje, ali da će poslanici većine dati kvorum za tu raspravu.
Ona je dodala da je "detinjasto da neki poslanici koji su tražili tu raspravu, odluče da ne učestvuju u njoj".
"Sutra imamo kolegijum i tada ću čuti da li neko hoće ili neće da učestvuje u radu", rekla je Brnabić i dodala da blokada parlamenta neće biti moguća.
Ona je navela i da je za nju najvažnije da poslanici usvoje zakon o stambenim kreditima za mlade koji je Vlada uputila u skupštinsku proceduru.
Poslanici opozicije su 15. novembra uputili Skupštini predlog za glasanje o nepoverenju premijeru Srbije Milošu Vučeviću.
Predlog, koji je potpisao 71 poslanik iz redova opozicije, upućen je nakon pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, a kao razlozi su navedeni "propusti u vršenju nadležnosti i preduzimanju mera kao i nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti".
Predsednica Skupštine tada nije zakazala sednicu, navodeći da predstoji sednica o državnom budžetu i da se ona u političkom smislu "može posmatrati kao sednica o poverenju Vladi".
"Tada smo imali dva potpisa (za predlog) koja su bila zloupotrebljena, ali na kraju su vratili novu inicijativu bez zloupotrebljenih potpisa, tako da će to sada biti na dnevnom redu", rekla je Brnabić 26. januara.
Za izglasavanje nepoverenja Vladi potrebna je većina od ukupnog broja poslanika kojih ima 250. Vladajuća Srpska napredna stranka, čiji je lider premijer Vučević, sa koalicionim partnerima ima većinu u parlamentu.
Deo opozicije najavio bojkot Skupštine
Lider opozicione Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević izjavio je da DS neće učestvovati u najavljenom radu parlamenta.
On je agenciji Beta rekao da se ta stranka odazvala pozivu studenata na generalni štrajk i da da je to trenutno najefikasnije sredstvo u borbi protiv "mafijaškog i zločinačkog režima".
"Sama sednica Skupštine izgubila je svaki smisao u trenutku kada napredni jurišnici našu decu gaze kolima", naveo je Milivojević.
Zeleno levi front (ZLF) saopštio je da je neophodan dogovor opozicije da li će se učestvovati na sastanku kolegijuma Skupštine, kao i na njenom zasedanju i da bi bilo neodgovorno da se pre toga izađe sa stavom o tome.
"Brnabić je uspela u poslednjih mesec, dva da pomeri granice antiparlamentarizma. Prvo je pozvala poslanike Srpske napredne stranke da podrže predlog za referendum (o poverenju predsedniku države) koji niko nije podneo, a sad je organizovala Kolegijum povodom sednice koju niko nije inicirao", rekla je poslanica ZLF-a Jelena Jerinić na konferenciji za novinare.
Predsednik Nove demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Jovanović izjavio je ranije da ta stranka neće dozvoliti rad Skupštine dok traju protesti i blokade.
Prema njegovim rečima, Novi DSS će ostati na blokadama koje se odvijaju širom Srbije i ponudiće program za izlazak iz krize u kom će biti precizirani "jasni prioriteti za ozdravljenje i preporod Srbije".
Ekološki ustanak je takođe naveo da "neće prisustvovati kolegijumu koji je sazvala Ana Brnabić, niti će prisustvovati vanrednoj sednici Narodne skupštine".
Studenti koji blokiraju fakultete širom Srbije traže političku i krivičnu odgovornost za pad nadstrešnice, ali ne i smenu vlasti.
Studenti traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, sankcionisanje napadača na učesnike protesta koji su usledili nakon nesreće i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.