Dostupni linkovi

Skupština RS u petak o zaključku Predsjedništva BiH da taj entitet ugrožava Dejtonski sporazum


Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH na jednom od zasijedanja Skupštine RS, ilustrativna fotografija.
Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH na jednom od zasijedanja Skupštine RS, ilustrativna fotografija.

Kolegij Narodne skupštine Republike Srpske zakazao je 16. oktobra posebnu sjednicu koja će biti održana u petak, 24. oktobra, a na kojoj će biti raspravljano o posljednjem zaključku koje je usvojilo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine.

Zahtjev za održavanje posebne sjednice uputila je članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, nakon što je na sjednici kolektivnog šefa države 10. oktobra usvojen zaključak povodom "eskalacije napada organa Republike Srpske na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka BiH".

Za ovaj zaključak su glasala druga dva člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željko Komšić i Denis Bećirović.

Tada je Cvijanović najavila pokretanje vitalnog entitetskog interesa.

U zaključku se, kako je tada objavila novinska agencija Srna, navodi da organi RS "djeluju suprotno sadržaju Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovim aneksima, nastojeći implementirati retrogradnu i separatističku politiku, čime ugrožavaju mir i sigurnostu Bosni i Hercrgovini i regiji".

Oni su predložili i "snažno i pravovremeno djelovanje Kancelarije visokog predstavnika s ciljem zaštite mira i stabilnosti u BiH, te da EU u najkraćem roku, po uzoru na sankcije SAD i Velike Britanije i Sjeverne Irske, implementira usvojenu odluku Evropskog parlamenta kojom se traži uvođenje sankcija destruktivnim političarima koji otvoreno ruše Dejtonski mirovni sporazum".

U proteklih nekoliko mjeseci vlasti RS su usvojile nekoliko antiustavnih zakona u kojima se negiraju odluke Ustavnog suda BiH, poziva na nepoštivanje odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i prijeti proglašenjem nezavisnosti tog bosanskohercegovačkog entiteta.

Šta je vitalni entitetski interes?

Prema Ustavu BiH, ukoliko se jedan od članova pozove na vitalni interes odluka nije usvojena.

Svaki od članova Predsjedništva BiH može pokrenuti vitalni interes entiteta za teritoriju za koju je izabran, ukoliko se ne slaže sa odlukom Predsjedništva BiH.

Inače, Ustavom BiH definisano je da se odluke u Predsjedništvu BiH donose jednoglasno. Odluke mogu biti usvojene i glasovima dva člana, ako svi pokušaji da se postigne konsenzus ne uspiju.

XS
SM
MD
LG