Američki Stejt department uveo je u četvrtak sankcije za 13 osoba i subjekata za koje je rekao da su navodno povezani sa prisilnom deportacijom i transferom ukrajinske dece, dok Vašington pojačava pritisak na Moskvu zbog njene invazije.
Sjedinjene Države također poduzimaju korake da uvedu vizna ograničenja za tri navodne vlasti koje je postavila Rusija zbog njihove umiješanosti u kršenje ljudskih prava ukrajinskih maloljetnika, navodi se u saopštenju State Departmenta.
"Zajedno sa našim partnerima u Evropi, podržavamo Ukrajinu u njihovoj borbi za slobodu sada i pomoći ćemo im dugoročno", obećao je američki predsjednik Joe Biden u izjavi 24. avgusta, povodom obilježavanja Dana nezavisnosti Ukrajine, prenosi Reuters.
Ukrajinska vlada procjenjuje da su ruske vlasti deportovale i/ili prisilno raselile više od 19.500 djece iz njihovih domova od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Među onima koji su u 24. avgusta pogođeni sankcijama je Artek, za koji je State Department navodi da je "ljetni kamp" u vlasništvu ruske vlade koji se nalazi na Krimu koji je okupirala Rusija.
State Department je saopštio da je Artek primio ukrajinsku djecu koja su potom smještena u "'patriotske' programe prevaspitavanja" i onemogućeno im je da se vrate svojim porodicama. Među sankcionisanim je i direktor Arteka.
Na meti su, između ostalih, i savjetnik guvernera Belgoroda, komesari za prava djeteta u oblastima Kaluga i Rostov, kao i predsjednik Vlade Čečenske Republike.
"Sjedinjene Države neće stajati po strani dok Rusija provodi ove ratne zločine i zločine protiv čovječnosti", rekla je američka ambasadorica u UN Linda Thomas-Greenfield na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a o Ukrajini 24. avgusta.
Ruski ambasador u UN-u Vasilij Nebenzia rekao je Vijeću sigurnosti da zapadne zemlje lažu o navodnim otmicama ukrajinske djece, dodajući da ih Rusija zapravo spašava.
MKS je u martu izdao naloge za hapšenje Putina i njegovog komesara za decu, Mariju Lvovu-Belovu, optužujući ih da su nezakonito deportovali stotine djece iz Ukrajine - što je ratni zločin.
Rusija priznaje da je prebacila hiljade djece iz Ukrajine, ali kaže da je to učinjeno isključivo radi zaštite djece bez roditelja i djece napuštene u ratnoj zoni.
State Department je 24. avgusta saopštio takđe da Rusija koristi različite metode za prebacivanje djece iz Ukrajine, uključujući njihovo odvođenje iz državnih institucija, deportaciju djece tokom operacija "filtracije" u kojima se ukrajinski civili procjenjuju u vezi njihog stava o ruskoj okupaciji i dovođenjem u navodne rekreativne kampove na Krimu i u Rusiji.
Odluka od 24. avgusta je posljednja u nizu sankcija koje je Washington uveo Moskvi od njene invazije na Ukrajinu 2022. godine, u kojoj su ubijene desetine hiljada ljudi, a gradovi svedeni na ruševine.