Udruženi sindikati Srbije Sloga saopštili su 18. januara da sve više tragedija na radnom mestu ukazuju na sistemsku krizu u Srbiji.
"Srbija, uprkos Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, nije država koja je sposobna da institucionalno sprovede mere zaštite, kontrole i sankcionisanja poslodavaca i odgovornih lica u kompanijama i firmama gde se tragedije događaju", stoji u saopštenju koje je usledilo posle dve nesreće u fabrikama u Srbiji u prethodna tri dana.
Naime, gotovo 50 radnika aleksinačke fabrike "Magna" je 17. januara sa simptomima trovanja primljeno u Hitnu pomoć u Aleksincu, opštini na jugu Srbije.
Dan ranije, 16. januara, jedan radnik je izgubio život, a četvoro je povređeno u fabrici eksploziva i pirotehnike "Trajal" (Trayal) u Kruševcu u centralnoj Srbiji.
Iz sindikata Sloga kažu da ovaj zabrinjavajući "trend" ukazuje na hitnu potrebu za promenama, ali i da "baca svetlo na nekoliko ključnih problema u našem društvu i radnom okruženju".
"Nedostatak ili neadekvatna primena zakona o bezbednosti na radu, nedovoljan nadzor i inspekcije, korupcija i sukobi interesa, kao i nedostatak svesti ili obuke o bezbednosti na radu su samo neki od faktora koji doprinose ovoj alarmantnoj situaciji", piše u saopštenju.
Oni su pozvali na hitno jačanje zakonodavstva i njegovu rigoroznu primenu, kao i na povećanje broja inspektora rada, unapređenje njihove obuke i resursa, kako bi se osigurala redovna kontrola i nadzor nad primenom bezbednosnih standarda.
Iz sindikata su podvukli da radnici moraju uvek biti svesni opasnosti ukoliko rade na mestu sa povećanim rizikom bez adekvatne zaštitne opreme, kao i da moraju da odbiju nebezbedan rad i to prijave svom sindikatu ili inspekciji.
"Edukacija radnika i poslodavaca o važnosti bezbednosti na radu igra ključnu ulogu u prevenciji nesreća, jer zakon ne treba da bude samo formalnost, što je sada, već efikasan alat koji ispunjava svoje osnovne elemente i ciljeve", naglasili su u sindikatu.
Oni su daodali da borba protiv korupcije treba da bude jedan od prioriteta.
"Potrebne su strože mere za sprečavanje korupcije u regulatornim telima, kao i veća transparentnost u procesima donošenja odluka", stoji u saopštenju.