Ruski pravoslavni vjernici su obilježili praznik Svete Trojice, u trenutku kada je najpoznatija ruska ikona prebačena iz muzeja u glavnu katedralu u Moskvi uprkos žestokim protestima njenih čuvara.
Ikona "Trojstvo", ruskog umjetnika iz XV vijeka, Andreja Rubljova, koja se od dvadesetih godina prošlog vijeka nalazi u Galeriji Tretjakov, premještena je u Saborni hram Hrista Spasitelja uoči praznika, na lični nalog ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Putinova iznenadna odluka da se ikona preda u ruke crkvi je došla uprkos snažnoj opoziciji njenih čuvara iz Tretjakova, koji su upozorili da je ikona previše krhka da se seli te da joj je potrebna stalna njega da bi se izbjegla drastična oštećenja.
Partijarh Ruske pravoslavne crkve, Kiril, otpustio je jednog od viših sveštenika koji su stali na stranu muzeja, smatrajući da ikona treba da ostane u galeriji.
Kiril je predvodio liturgiju u hramu u nedjelju, 4. juna, na kojoj je bilo prisutno na stotine vjernika, uključujući i nekoliko zvaničnika.
Kiril je u subotu izjavio da će ikona ostati u crkvi godinu dana, dok su ministarstvo kulture i Galerija Tretjakov rekli da očekuju da će ikona biti vraćena nakon dvije nedjelje.
U julu 2022. godine, galerija je Ruskoj pravoslavnoj crkvi pozajmila ikonu na nekoliko dana, da bude izložena u Lavri svetog Trojstva i Sergija u Sergijevu posadu, duhovnom središtu te crkve, gdje je originalno bila čuvana.
Iz muzeja je saopšteno da su otkrili 61 negativnu promjenu u njenom stanju, nakon što je vraćena.
Posmatrači kažu da je Putinova naredba da se ikona prebaci u crkvu, uprkos snažnim protestima muzejskih radnika, odraz njegove želje da ojača veze sa crkvom, koja snažno podržava rusku invaziju na Ukrajinu.
Neki su ovo vidjeli kao znak Putinove vjere u čudesne moći ikone, dok se rat u Ukrajini ne odvija kako je očekivao.