Human Rights Watch (HRW)je osudio ruske optužbe za veleizdaju protiv istaknutog opozicionog lidera Vladimira Kara-Murze kao "treću neosnovanu optužbu" od njegovog pritvora prije šest mjeseci.
Grupa je to opisala kao "eklatantan pokušaj da se ukine svaka kritika Kremlja i odvrati kontakt s međunarodnom zajednicom."
"Bolno je očigledno da Kremlj vidi Kara-Murzu kao direktnu i neposrednu prijetnju", citira HRW svog direktora za Evropu i centralnu Aziju Hugha Williamsona. Ruske vlasti treba da odmah i bezuslovno oslobode Kara-Murzu i odbace sve optužbe protiv njega."
Ruski mediji su prošle sedmice citirali neimenovane službenike za provođenje zakona i izvore koji su rekli da optužba za veleizdaju protiv Kara-Murze proizlazi iz njegove navodne dugogodišnje saradnje sa organizacijama članicama NATO-a. Ako bude proglašen krivim po optužbi, čvrstom protivniku Kremlja prijeti kazna do 20 godina zatvora.
Političar Kara-Murza(41) priveden je u aprilu i osuđen na 15 dana zatvora pod optužbom za neposlušnost policiji. Kasnije je optužen za širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci dok je razgovarao sa zakonodavcima u američkoj državi Arizona.
Kara-Murza je odbacio optužbu, nazivajući je politički motiviranom.
Njegov advokat Vadim Prokhorov je navodno rekao da optužba za izdaju proizilazi iz "otvorenih kritika" u govorima koje je Kara-Murza održao na događajima u Lisabonu, Helsinkiju i Washingtonu.
HRW je primijetio Kara-Murzino prijateljstvo s ubijenim opozicionim liderom Borisom Nemcovim i dva skoro smrtonosna trovanja u posljednjih sedam godina za koja su istražitelji otvorenog koda Bellingcat okrivili ruske sigurnosne službe.
Kara-Murzino hapšenje u aprilu došlo je usred sve većeg obračuna ruskih vlasti sa opozicionim ličnostima i bilo kakvog neslaganja s tekućim ratom u Ukrajini koji je Moskva pokrenula protiv svog susjeda 24. februara.
Kara-Murza je u avgustu dodatno optužen za provođenje aktivnosti nepoželjne organizacije zbog učešća u organizaciji konferencije u Moskvi prošle godine za podršku političkim zatvorenicima u Rusiji koju je sponzorirala Fondacija Slobodna Rusija sa sjedištem u inostranstvu. Ta grupa je u Rusiji prepoznata kao "nepoželjna".
Zakon o "nepoželjnim organizacijama", usvojen 2015., bio je dio niza propisa koje je gurao Kremlj, a koji su potisnuli mnoge neprofitne i nevladine organizacije koje su primale sredstva iz stranih izvora -- uglavnom iz Evrope i Sjedinjenih Država.