Dostupni linkovi

Protestna akcija '26 minuta ćutnje za 26 ubijenih žena' u Novom Sadu


Žene i muškarci simbolično su ćutali 26 minuta, s podignutim rukama i pokazivali su otvorene dlanove na kojima je pisalo: "Stop nasilju" i "Stop femicidu". Novi Sad, 16. oktobra 2023.
Žene i muškarci simbolično su ćutali 26 minuta, s podignutim rukama i pokazivali su otvorene dlanove na kojima je pisalo: "Stop nasilju" i "Stop femicidu". Novi Sad, 16. oktobra 2023.

Akcijom "26 minuta ćutnje za 26 ubijenih žena" u ponedeljak 16. oktobra na Trgu slobode u Novom Sadu više desetina građana iskazalo je protest protiv, kako su istakli, "nesposobnosti države i njenih institucija" da zaustave femicid.

Poslednje u nizu ubistava žena dogodio se u subotu 14. oktobra u Paraćinu, gradu u centralnoj Srbiji, kada je 71-godišnju K. L. nožem ubio njen suprug.

Policijska uprava u Jagodini saopštila je da je u Paraćinu uhapsila M. L. (73) iz tog grada zbog sumnje da je u porodičnoj kući, oštrim predmetom usmrtio svoju suprugu.

On je saslušan u Višem javnom tužilaštvu u Jagodini i određen mu je pritvor.

Na skup u glavnom gradu Vojvodine pozvale su aktivistkinje okupljene u grupi "Žene za promene" koja je nastala u okviru protesta "Novi Sad protiv nasilja". Njihov cilj bio je, kako su navele, da još jednom ukažu na epidemijske razmere nasilja nad ženama u Srbiji.

Jedna od organizatorki protesta Aleksandra Mirimanov kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) da žele da pošalju dvostruku poruku - ženama da progovore o nasilju, a institucijama da ih slušaju i veruju im.

"Očekujemo da institucije da konačno počnu da rade svoj posao. Takođa očekujemo da delovanje policije, socijalnih službi i pravosuđa bude koordinirano, pravovremeno i efikasno", objašnjava Mirimanov.

"Pre svega da veruju ženama, jer ženama se jednostavno ne veruje. Smatra se da su lude ako prijave nasilje. Ne veruje im se da su ponekad u situaciji nasilja koje je toliko opasno da može da dovede do femicida."

Novi Sad, 16 oktobra, 2023.
Novi Sad, 16 oktobra, 2023.

Žene i muškarci simbolično su ćutali 26 minuta, s podignutim rukama i pokazivali su otvorene dlanove na kojima je pisalo: "Stop nasilju" i "Stop femicidu".

"Ovde sam zato što mislim da je ovo problem svih nas", rekao je Borislav Prodanović, jedan od učesnika.

"Žrtve su žene, a svima nam je jasno i ko su počinioci. Oni su muškarci. Ja sam i kao muškarac osetio potrebu da progovorim protiv nasilja i protiv zla."

Na dlanovima na ćirilici piše: Stop femicidu, Novi Sad, 16. oktobra 2023.
Na dlanovima na ćirilici piše: Stop femicidu, Novi Sad, 16. oktobra 2023.


Organizatori protesta ocenili su da porast broja ubistava žena i brutalnost i okolnosti tih događaja svaku ženu vode do pitanja: "Koja od nas je sledeća?".

"Od muškog nasilja svakoga dana stradaju supruge, bivše supruge, partnerke i bivše partnerke, majke, ćerke, sestre, rođake. Najnebezbedniji prostor za nas postao je naš dom. Najveća pretnja našem životu, zdravlju i integritetu je muški član porodice, upravo onaj koji bi za nas trebalo da bude izvor poverenja, podrške i sigurnosti", navodi se u saopštenju "Žena za promene".

Novi Sad, 16. oktobra 2023.
Novi Sad, 16. oktobra 2023.

Sličan protest u Novom Sadu održan je i 21. avgusta kada je takođe poslata poruka protiv nasilja nasilja nad ženama.

Tada su se građani okupili u znak solidarnosti sa ženama u Bosni i Hercegovini pošto su u toj državi u kratkom roku ubijene dve žene u partnerskom nasilju.

U Srbiji ne postoji ni jedinstvena baza svih slučajeva femicida.

Prema podacima Koalicije prEUgovor, najčešče žrtve femicida u Srbiji upravo su žene koje su bile u partnerskom odnosu s učiniocem.

Više od polovine femicida koje analizirala ova grupa organizacija civilnog društva nije kvalifikovano kao teško ubistvo, zbog čega se, kako navode, u ovim predmetima izriču niže kazne.

Srbija je 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju, međunarodni sporazum Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Novi Sad, 16. oktobra 2023.
Novi Sad, 16. oktobra 2023.
XS
SM
MD
LG