Dostupni linkovi

Protesti u Sarajevu, traži se pravda za smrt djevojčice Džene Gadžun


Protesti zbog smrti djevojčice Džene Gadžun, Sarajevo, 18. februar 2022.
Protesti zbog smrti djevojčice Džene Gadžun, Sarajevo, 18. februar 2022.

Nekoliko desetina građana okupilo se u petak, 18. februara, u centru Sarajeva na protestima na kojima traže pravdu zbog smrti dvoipogodišnje djevojčice Džene Gadžun, koja je preminula nakon operacije u privatnoj poliklinici u Sarajevu.

Želimo znati ko je kriv i 'Pravda za Dženu Gadžun', neke su od poruka koje su se mogle čuti na protestima.

“Tri mjeseca od smrti naše djevojčice Džene Gadžun, primorani smo izaći na ulicu i tamo tražiti pravdu. Nezadovoljni dosadašnjim radom Tužilaštva Kantona Sarajevo, odlučili smo se na ovaj korak kako bi jasno i glasno rekli da više ne želimo čekati”, poručila je putem Facebooka pred proteste Amila Gadžun, majka djevojčice.

Dvoipogodišnja djevojčica iz Kaknja, u srednjoj Bosni, preminula je 14. novembra, tri dana nakon što je, zbog korekcije spuštenog očnog kapka, operisana u privatnoj ordinaciji u Sarajevu.

Djevojčica iz Kaknja sahranjena je 18. novembra, a okolnosti njene smrti ispituju policija i Tužilaštvo Kantona Sarajevo.

Protesti zbog smrti djevojčice održani su i 19. novembra.

Iz kantonalnog Tužilaštva ranije je saopćeno da će nakon analize medicinske dokumentacije, nalaza obdukcije, te ostalih potrebnih vještačenja, utvrditi ima li elemenata krivične odgovornosti.

Djevojčica Džena Gadžun primljena je 11. novembra u privatnu ordinaciju, u kojoj je pregledana, a potom je operisana u prostorijama druge.

Roditelji i građani traže odgovornost za smrt djevojčice. Protesti u centru Sarajeva, 18. februar 2022. godine
Roditelji i građani traže odgovornost za smrt djevojčice. Protesti u centru Sarajeva, 18. februar 2022. godine

Operativni zahvat izveden je pod totalnom anestezijom. Djevojčica je pala u komu i prevezena je u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), gdje je preminula.

Roditelji preminule djevojčice ranije su, u medijskim istupima, ispiričali da su na operativni zahvat u Sarajevo djevojčicu doveli po preporuci njene liječnice.

Radi se o liječnici koja je uposlena u Kantonalnoj bolnici Zenica, u srednjoj Bosni, dok je dopunsku djelatnost obavljala u privatnoj ordinaciji u Sarajevu.

Liječnica im je, kako su naveli, sugerisala da operacija koju su morali platiti, bude urađena u privatnoj ordinaciji u Sarajevu, obzirom na dugu listu čekanja u Kantonalnoj bolnici u Zenici.

Za ovu liječnicu je kasnije utvrđeno da ne posjeduje licencu za rad u Kantonu Sarajevo, što je potvdila i Liječnička komora bh. entiteta Federacija BiH.

Na zahtjev Ministarstva zdravstva KS, inspekcija je kontrolisala tri privatne ordinacije čije osoblje je bilo uključeno u operativni zahvat.

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove saopštili su ranije da provode inspekcijski nadzor u Specijalističkoj oftalmološkoj ordinaciji "Dr Halimić", "Privatnoj ordinaciji za anesteziju i terapiju bola Prim. dr Suad Rožajac" i Privatnoj stomatološkoj ordinaciji "Bejtović".

Nakon djevojčicine smrti, iz Ministarstva zdravstva KS objavili su da više od stotinu privatnih zdravstvenih ustanova u KS radi nezakonito, s obzirom na to da nisu izvršile obavezu verifikacije medicinske opreme.

Među ustanovama koje rade s neverfikovanim medicinskim uređajima su i privatne ordinacije u Sarajevu, u kojima je pregledana i operisana preminula djevojčica.

Inspekcija je i zabranila obavljanje određenih djelatnosti u sedam privatnih ordinacija. Povećan je nadzor u ostalim.

XS
SM
MD
LG