Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu okupili su se u petak ispred zgrade Radio-televizije Vojvodine (RTV), kako bi podržali zaposlene u ovoj medijskoj kući koji su najavili štrajk.
Studenti su se najpre okupili u univerzitetskom kampusu, kod fontane između Pravnog i Fakulteta tehničkih nauka, odakle su se zaputili na protest ispred RTV-a.
Novosadski studenti u blokadi priključili su se zahtevima za smenu vršioca dužnosti glavnog urednika Prvog programa RTV-a Nenada Ćaćića.
Okupljeni studenti nose poruke na kojima piše: "Ćaćiću, ovo nije ni za 6", "Lažete na 7 jezika" i "Spremni ste za lustraciju".
Ispred pokrajinskog javnog servisa u 11.52 tišinom u trajanju 15 minuta studenti i zaposleni zajedno su odali poštu žrtvama tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je 1. novembra život izgubilo 15 osoba.
Deo radnika RTV svake sedmice se pridružuje akciji "Zastani, Srbijo", ispred zgrade razvija crni flor i priključuje se 15-minutnoj tišini.
Policija u opremi za razbijanje demonstracija nekoliko sati ranije pojavila se u zgradi RTV-a.
Ranije su Sindikat Nezavisnost, Strukovni i Samostalni sindikat Radio-televizije Vojvodine pokrenuli peticiju za Ćaćićevu smenu zato što, kako se ocenjuje, "propagandističkom i prorežimskom uređivačkom politikom" krši javni interes i Zakon o javnim medijskim servisima.
Inicijatori ističu da su Vojvođani "uskraćeni za objektivne i sveobuhvatne informacije", kao i da je "takav odnos posebno sramotan i neetičan prema žrtvama tragedije i u interesu je javnosti da se zadovolji pravda".
Student Vukašin Đinović ranije je izjavio da, nakon što su se njihove beogradske kolege čule na RTS-u, novosadski studenti žele isto.
"Ako su naše kolege iz Beograda uspele konačno da se probiju u javni servis i da krene oslobađanje RTS-a, na nas je red da pružimo podršku sindikatima RTV-a, da im pomognemo da se oslobode iz režimskih ruku i vratimo javni servis građanima", smatra Đinović.
Studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Mila Pajić rekla je da pokrajinski javni servis "prećutkuje činjenice koje su dovele do zločina, a ne tragedije", te da je odlučio da ne izveštava o protestima građana i studenata, dok to, kako je istakla, rade čak i svetski mediji.
Darko Šper, novinar RTV-a i član sindikata Nezavisnost, pročitao je pismo Maje Sever, predsednice Evropske federacije novinara.
"Kao predsjednica novinara Europske federacije, vjerujem u važnost slobodnog novinarstva koje osigurava da se vaš glas čuje i da nepravda ne ostane skrivena. Ali danas je jasno – vi ste oni koje treba slušati, i mi vas slušamo. Ostanite svoji, ostanite hrabri – mi smo uz vas", navodi se u pismu.
Šper je pročitao i pismo zaposlenih sa RTS-a iz sindikata Nezavisnost, u kojem piše da su studenti "svojim odlučnim, mirnim i nenasilnim protestima drže čas svima nama i pokazuju snagu solidarnosti".
"Najoštrije osuđujemo svaki oblik nasilja ili pritiska na studente kao i pokušaj uskraćivanja njihovog prava na slobodu okupljanja", navodi se u pismu.
Protest i ispred RTS-a
Više desetina aktivista inicijative "Most ostaje" i građana blokiralo je u petak u 11.52 saobraćaj u Takovskoj ulici ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS).
Oni su preko Takovske ulice raširili crno platno, koje prestavlja crni flor za 15 poginulih u padu nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Od RTS-a su tražili da prekine program na 15 minuta i objavi imena žrtava na stanici.
Kako piše Beta, dve žene, koje tvrde da rade na javnom medijskom servisu, raširile su transparent "Podrška studentima, radnici iz RTS-a".
Blokada ispred RTS-a prošla je bez incidenata.
Nakon pogibije 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u Srbiji je blokirano je više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola, a usledili su i protesti u gradovima širom Srbije.
Vlast osuđuje proteste i blokade, koji se u proteklih više od mesec dana održavaju u gradovima širom Srbije.
Glavni zahtev studenata je objavljivanje kompletne dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu, koja je svečano otvorena u julu nakon trogodišnje rekonstrukcije.
Iako je Vlada Srbije saopštila 13. decembra da je objavila je sva dokumenta ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču "mogućeg izvršenja krivičnog dela" prilikom urušavanja nadstrešnice na staničnoj zgradi u Novom Sadu, studenti tvrde da to nije celokupna dokumentacija.
Pored objavljivanje dokumentacije, studenti u blokadi zahtevaju i odbacivanje optužbi protiv studenata, aktivista i građana uhapšenih na protestima zbog nesreće u Novom Sadu.
Traže i podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti navode da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama to negiraju.