Dostupni linkovi

Prosvetari blokadom ispred Ministarstva zatražili izjednačavanje plata sa republičkim prosekom


Prosvetni radnici okupljeni u četiri reprezentativna sindikata održali su u ponedeljak, 16. septembra protest ispred zgrade Ministarstva prosvete u Beogradu, blokiravši Nemanjinu ulicu za saobraćaj tokom trajanja protesta.

Na protestu pod sloganom "Stop lažnim obećanjima", prosvetni radnici su poručili da ne pristaju na povećanje plata od 12 odsto za nastavno i osam odsto za nenastavno osoblje, što im je na sastanku 11. septembra u Vladi Srbije ponudio premijer Miloš Vučević.

Prosvetari traže povećanje plata tako da se početna plata nastavnika u osnovnim i srednjim školama, koja trenutno iznosi oko 740 evra izjednači sa republičkom prosekom (oko 820 evra).

Protestima do prosečne zarade za prosvetare u Srbiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

"Želimo da pokažemo da smo razočarani, jer smo iznevereni. Želimo da budemo u proseku i iznad proseka", rekla je obraćajući se okupljenima na protestu Snježana Pavlović, predsednica Sindikata obrazovanja Beograda.

Protesti su organizovani u gradovima širom Srbije, a u delu osnovnih i srednjih škola danas nema časova.

Nastava obustavljena u 37 odsto škola

Premijer Miloš Vučević izjavio je da je nastava 16. septembra potpuno obustavljena u 37 odsto škola u zemlji. On je ocenio da sindikati prosvetnih radnika nije trebalo da organizuju štrajk "između dve runde razgovora".

"Mislim da nije trebalo da zakažu štrajk između dve runde razgovora, to nije u duhu socio-ekonomskog dijaloga, ali je to njihovo zakonsko pravo i ne mogu da im osporim. Nema skrivenih para, može da bude 1.001 protest, štrajk i pritisak. Nije pitanje da li neko hoće ili neće nego da li je realno", rekao je premijer novinarima u Vladi Srbije posle sednice Republičkog štaba za vanredne situacije.

Vučević je pozvao sindikate prosvetnih radnika da "hitno" nastave razgovore o poboljšanju materijalnog položaja i zahtevu da im zakonom bude osigurana bezbednost u školama.

Tokom trajanja protesta prosvetni radnici blokirali su za saobraćaj Nemanjinu ulicu, u kojoj se nalazi Ministarstvo prosvete, Beograd, 16. septembar 2024.
Tokom trajanja protesta prosvetni radnici blokirali su za saobraćaj Nemanjinu ulicu, u kojoj se nalazi Ministarstvo prosvete, Beograd, 16. septembar 2024.

Predlog premijera 'neprihvatljiv'

Sva četiri sindikata navela su da je predlog premijera da se od januara 2025. nastavnicima plate povećaju za 12 odsto, a nenastavnom osoblju za osam odsto – neprihvatljiv.

Premijer Miloš Vučević je tu ponudu izneo 11. septembra na sastanku sa predstavnicima sindikata.

"Pokušaćemo da dobijemo što više, ne zato što je bitna neka stotina dinara ili procenat, već zato što mi moramo da se borimo za sistem vrednosti, koji se neguje u savremenom svetu kom pripadamo", izjavila je za Radio Slobodna Evropa (RSE) uoči protesta Mirjana Gašić, portparol Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Na protestu u Beogradu 16. septembra predstavnici sindikata izjavili su da će nastaviti pregovore sa Vladom Srbije, te da će za dve nedelje izaći sa narednim koracima.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, prosečna neto plata u prosveti iznosi 767 evra, što je za oko 50 evra manje od republičkog proseka.

Prosečna plata u prosveti u junu je, prema podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine Srbije, bila za 116 evra niža od iznosa prosečne mesečne potrošačke korpe za tročlanu porodicu.

Plate zaposlenih u obrazovanju, osim za republičkim prosekom, zaostaju i za onima u zdravstvu i u državnoj upravi, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

U Srbiji, prema podacima Ministarstva prosvete, ima 1.274 osnovnih škola i 581 srednjih, u kojima je ukupno zaposleno 116.215 ljudi. Oni vode brigu o više od 750.000 đaka.

Budžet Ministarstva prosvete u 2024. je uvećan u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 314,19 milijardi dinara (2,7 milijarde evra).

Ipak, Srbija sa trenutnih 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji se izdvaja za obrazovanje ne prati prosek u Evropskoj uniji, koji iznosi 4,7 odsto BDP-a.

XS
SM
MD
LG