Dostupni linkovi

Privredna komora Srbije: Zbog blokada na granici trpe obe strane


Blokade na graničnom prelazu između Srbije i Kosova, 20. jun 2023.
Blokade na graničnom prelazu između Srbije i Kosova, 20. jun 2023.

Blokade na graničnim prelazima Srbije i Kosova utiču loše na obe strane, ocenio je u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) savetnik predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Nenad Đurđević.

Vozači kamiona sa srpskim registarskim oznakama, kojima od 14. juna nije dozvoljen prelazak granice ka Kosovu zbog odluke prištinske Vlade o zabrani uvoza robe iz Srbije, već treći dan protestuju u na graničnim prelazima Jarinje, Merdare i Brnjak.

Vozači kamiona iz Srbije ne odustaju od blokada prelaza sa Kosovom
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Nenad Đurđević je istakao da je ekonomska saradnja Srbije sa Kosovom od velikog značaja, te da je u toku 2022. godine međusobna razmena iznosila 520 miliona evra:

"Taj broj govori da nam je kosovsko tržište na Zapadnom Balkanu, posle tržišta Bosne i Hercegovine, najznačajnije".

Kako je naglasio, blokade loše utiču i na kompanije i na građane.

"Trpe kompanije zbog nerealizovanog posla i čekanja, ali i građani, pre svega Kosova, koji kupuju robu iz Srbije i njihove kompanije koje koriste sirovine, repromaterijal, mašine, da bi proizvele proizvod na Kosovu i onda ga plasirale, izvezle, i na taj način doprinele kosovskoj ekonomiji", istakao je Đurđević.

Predstavnici PKS i Privredne komore Kosova sastali su se 16. juna u Podgorici, kada su pozvali partnere iz Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država da učine sve da se održi mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu, poručivši da privreda ne sme da stane.

Nenad Đurđević je ocenio da je najuspešniji deo Briselskog sporazuma iz 2013. godine intenziviranje ekonomske saradnje dveju držav:

"Brojevi potvrđuju da postoji velika zainteresovanost za saradnju između Srbije i Kosova i naših kompanija. Praktično najuspešniji segment tog sporazuma je sad pod negativnim uticajem politike".

Kako je objasnio, PKS je u stalnoj komunikaciji sa carinom i agencijama koje se nalaze na graničnim prelazima kako bi pružao tačne informacije kompanijama u Srbiji.

PKS je osudila blokadu vozača kamiona, ali i nemogućnost ulaska prevoznika sa srpskim tablicama na Kosovo.

"Mislimo da ovaj 'reciprocitet' koji pojedinici ili kompanije rade na prelazima ne doprinosi kompanijama iz Srbije, ne doprinosi poverenju Srbije kao ekonomske destinacije za međunarodne i evropske kompanije", ocenio je Đurđević.

Kakvo je stanje na granici sa Kosovom?

Na Jarinju se 21. juna sa Kosova propuštaju samo putnička vozila i autobusi, dok je za sve ostale rampa na putu prema Srbiji spuštena.

Na prelazu Merdare kod Kuršumlije učesnici blokade ne dozvoljavaju prolaz ni autobusima. Granični prelaz Brnjak je zatvoren za saobraćaj teretnjaka u oba smera.

Privrednik iz tog grada Nedzat Beljulji ocenio je da je mera kosovske Vlade o zabrani ulaska robe i kamiona iz Srbije "neprimerena savremenom tržišnom konceptu".

"Zato što je u 21. veku - veku slobodnog protoka ljudi, znanja, ideja i kapitala, tako nešto neprimereno i nedopustivo. Dok se ceo svet otvara, dok je tu Evropa bez grana, Otvoren Balkan i Šengen, neko ovde blokira granice i zatvara tržište", rekao je Beljulji.

Kako je istakao, ogromnu štetu trpe privrednici iz Srbije, sa Kosova i drugih zemalja u okruženju.

Ipak, on smatra da je blokada najteže pogodila Albance iz Bujanovca i Preševa, vlasnike transportnih firmi, čiji šleperi i kamioni imaju registartske oznake gradova u Srbiji.

"Njihovi kamioni i šleperi puni robe su blokirani i parkirani na ulicama Bujanovca. Političari neka rade svoj posao, Kurti i Vučić neka se dogovore, ali ekonomiju ne treba da diraju, jer ljudi od nje žive", istakao je Beljulji.

Na graničnom prelazu Merdare kod Kuršumlije lokalni prevoznici i meštani sela Rudare već treći dan zaredom ne dozvoljavaju prolazak kamiona sa kosovskim registarskim tablicama.

Milan Nešković, vlasnik transportnog preduzeća iz Kuršumlije, rekao je da će blokada trajati dok kosovska strana ne dozvoli ulazak njihovih kamiona na teritoriju Kosova.

"Ovde smo zbog blokade srpske robe i srpskih tablica, i bićemo tu dok se ne ispune naši zahtevi i odobri ulazak kamiona iz Srbije koji prevoze našu robu na Kosovo", istakao je Nešković.

On se složio da privrednici sa obe strane granice trpe veliku štetu, i naglasio da ni jedni ni drugi nisu krivi za novonastale probleme.

"Ja imam nekoliko kamiona koji su u blokadi od četvrtka. Mi smo primorani na ovaj korak, jer kao i naše kolege s druge strane granice, trpimo štetu, iako nismo krivi ni za šta", rekao je Nešković.

Šta je prethodilo blokadama?

Vlada Kosova je 14. juna odlučila da pooštri granične kontrole sa Srbijom.

Odluka je donesena nakon što su srpske snage uhapsile trojicu pripadnika kosovske policije.

Priština i Beograd izneli su potpuno suprostavljene verzije događaja oko lišavanja slobode kosovskih policajaca. Kosovo tvrdi da su oni "kidnapovani" iz pograničnog dela na teritoriji Kosova, dok Srbija navodi da su uhapšeni na njenoj teritoriji u blizini Raške.

Nakon što im nije dopušten ulazak na Kosovo, desetine kamiona srpskih i kosovskih registarskih oznaka parkirani su od 15. juna na srpskoj strani granice Merdare.

Na severu Kosova od kraja maja su podignute tenzije, jer se lokalno srpsko stanovništvo protivi dolasku albanskih gradonačelnika. Oni su bojkotovali aprilske lokalne izbore i sada ne prihvataju rezultate.

Došlo je i do eskalacije situacije 29. maja, kada su se u Zvečanu srpski demonstranti sukobili sa pripadnicima NATO misije na Kosovu KFOR. U sukobima je povređeno na desetine osoba s obe strane.

Međunarodna zajednica je pozvala na hitno smirivanje tenzija - Kosovo da raspiše nove izbore i povuče svoje policijske snage iz opštinskih zgrada, a Srbiju da obezbedi učešće Srba na izborima.

XS
SM
MD
LG