Dostupni linkovi

Premijer Srbije podneo ostavku u jeku protesta


Premijer Srbije Miloš Vučević saopštava javnosti da podnosi ostavku, Beograd, 28. januara 2025.
Premijer Srbije Miloš Vučević saopštava javnosti da podnosi ostavku, Beograd, 28. januara 2025.

Premijer Srbije Miloš Vučević podneo je ostavku u utorak, 28. januara.

Kako je objasnio, odluku je doneo nakon napada na studente u Novom Sadu, gde je, kako navode studenti u blokadi, grupa muškaraca sa bejzbol palicama jurila studente koji su lepili nalepnice i iscrtavali šablone po Novom Sadu.

"Gradonačelnik Novog Sada i ja sebe smatramo objektivno odgovornim za ono što se desilo u Novom Sadu i spram toga plaćamo svojevoljno političku cenu", rekao je Vučević.

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić takođe je podneo neopozivu ostavku 28. januara.

Šta o ostavci premijera Srbije kažu studenti i građani?
molimo pričekajte
Šta o ostavci premijera Srbije kažu studenti i građani?

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

Ostavka Vučevića i Đurića, kao i objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, bili su prvi zahtevi novosadske opozicije i studenata nakon nesreće u kojoj je poginulo 15 ljudi.

Vučević je na konferenciji rekao da će obavljati posao premijera dok se ne izabere novi.

"U ovom trenutku cela Vlada je u tehničkom mandatu. Ostavkom predsednika Vlade pada ceo kabinet, praktično cela Vlada je u ostavci. Radićemo svoj posao odgovorno do izbora neke nove Vlade ili do neke nove ili drugačije političke odluke", rekao je Vučević.

Šta predstoji nakon ostavke premijera Srbije?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

Prema Ustavu Srbije, nakon podnošenja ostavke predsednika Vlade, Narodna skupština bi na prvoj narednoj sednici trebalo da konstatuje njegovu ostavku.

Vladi prestaje mandat danom konstatacije ostavke predsednika Vlade.

Kada Narodna skupština konstatuje ostavku predsednika Vlade, predsednik države je dužan da pokrene postupak za izbor nove Vlade.

Ako Narodna skupština ne izabere novu Vladu u roku od 30 dana od dana konstatacije ostavke predsednika Vlade, predsednik Srbije je dužan da raspusti Narodnu skupštinu i raspiše izbore.

Vučević je na konferenciji za medije rekao da je razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i da je on prihvatio njegovu odluku.

"Ja mislim da time pokazujemo odgovornost onih koji su birani da budu odgovorni", rekao je Vučević na konferenciji.

Ko je Miloš Vučević?
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Dan ranije, u danu kada je više hiljada studenata i građana blokiralo Autokomandu, jednu od glavnih saobraćajnica u Beogradu, Vučić je najavio da će zahtevati rekonstrukciju Vlade.

"U ovim teškim političkim vremenima se videlo ko je spreman da radi i da se bori, ko nije i u skladu sa tim očekujem da više od 50 odsto ministara bude zamenjeno u jednoj veoma, veoma hitnoj rekonstrukciji", rekao je Vučić 27. januara.

On je naveo da je u protekla tri meseca, nakon nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je stradalo 15 ljudi, stvorena "atmosfera koja nikome ne odgovara".

"U ta tri meseca slušali smo različite optužbe na račun državnih organa, pozive na rušenje države, čuli smo mnogo neodgovornih izjava, koje nisu bile samo sa strane opozicije, već i nas iz redova vlasti", dodao je.

Reakcija opozicije

Opozicioni Pokret slobodnih građana (PSG) smatra da je Vučevićeva ostavka "zakasnela je i deplasirana".

Ocenjuju da način na koji je obrazložena pokazuje da je "jedini razlog za taj čin čuvanje rejtinga Srpske napredne stranke, a ne preuzimanje odgovornosti".

"Vučevićeva kratkotrajna vlada ostaće upamćena po pogibiji 15 ljudi u Novom Sadu, prebijanju i progonu studenata i potpunoj uzurpaciji svih institucija u Srbiji, a njen vizualni simbol srednji prst koji su pokazali svim građanima koji su se protiv takve vlasti pobunili i od nje tražili odgovornost", saopštio je PSG.

Srđan Milivojević iz Demokratske stranke obratio se preko društvene mreže Iks (X) predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

"Zbog noćašnjeg napada na našu decu u Novom Sadu nikakve ostavke vas neće spasiti - ni Vučevićeva, ni tvoja", rekao je on.

Iz Zeleno levog fronta su poručili da je vreme za krivičnu odgovornost.

"Nikada više Srbijom ne sme vladati kriminalna hobotnica čiji koruptivni dilovi odnose živote naših građana, a čiji štetni projekti izazivaju ekonomsku neizvesnost, podele i sukobe. Nakon pada vlade, vreme je za zatvor i vraćanje institucija u ruke građana", piše u objavi na Instagramu.

Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš ocenio je da jedino rešenje za izlaz iz aktuelne krize u zemlji predstavlja formiranje prelazne Vlade, uz ispunjenje svih zahteva studentskih protesta.

Ponoš je u saopštenju ocenio da je ostavka premijera "pokušaj Aleksandra Vučića da odgovornost za stanje u zemlji drži bar korak dalje od sebe".

Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić rekao je da je vlast ostavkom premijera Miloša Vučevića priznala odgovornost za sve što se dešavalo u Srbiji, prenosi Beta.

I on je na konferenciji u Skupštini Srbije pozvao vlast da "ne razmišlja o izborima" i rekao da je neophodno da se obezbedi prelazna Vlada Srbije.

Ocenio je da ne postoje ni ambijent, ni uslovi za održavanje izbora i da izborima vlast neće pobeći od odgovornosti i ispunjenja zahteva studenata i svih građana Srbije koji ih podržavaju u tome.

Savo Manojlović iz pokreta Kreni-promeni traže prelaznu vladu eksperata bez vlasti i opozicije.

"Studentski plenumi sa profesorima treba da predlože ministre", poručio je Manojlović u saopštenju.

Studenti duže od dva meseca drže u blokadi više od 60 fakulteta i zahtevaju krivičnu i političku odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi studenata ispunjeni.

Akademci, s druge strane, poručuju da zahtevi nisu ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.

Više masovnih protesta, na kojima su se okupile desetine hiljada građana, održano je prethodnih nedelja na poziv studenata koji blokiraju fakultete.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.

XS
SM
MD
LG