Napadi i prijetnje na Bošnjake posljedica su politike koju provodi vladajuća struktura u bosanskohercegovačkom entitetu Republici Srpskoj (RS) i predsjednik tog entiteta Milorad Dodik, ocijenio je na konferenciji za novinare u Banjaluci, Ramiz Salkić, zastupnik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS).
Konferencija je sazvana nakon što su policajci policijske stanice Osmaci nadomak Zvornika na istoku Bosne i Hercegovine (BiH) prijavljeni da su 22. avgusta postupali nezakonito i fizički zlostavljali 14 -godišnjeg dječaka iz povratniče bošnjačke porodice.
Prijavu protiv policajaca podnio je dan kasnije dječakov otac Juso Jusić, a iz Ministarstva unutrašnjih poslova entiteta RS navedeno je da, pod nadzorom Tužilaštva, poduzimaju radnje s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja.
Salkić je kazao kako policija RS u pojedinim slučajevima djeluje represivno prema povratnicima, te da se ponaša kao produžena ruka vlasti za ostvarivanja političkih ciljeva. On je ponovo zatražio da odgovorni za zlostavljanje dječaka budu kažnjeni.
"Tražimo i pozivamo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) ovog entiteta da bez odlaganja suspenduje i udalji iz službe one koji su zlostavljali i maltretirali dječaka", naveo je Salkić.
Iz entitetskog MUP-a ranije su na Salkićeve tvrdnje da se radi o "ostrašćenosti i brutalnosti policije RS nad Bošnjacima", kazali da su neprimjerene.
Također i da pojedini političari događaj "zloupotrebljavaju u dnevno-političke svrhe s ciljem podizanja tenzija među građanima".
Konferenciji za medije je prisustvovao i zastupnik Amir Hurtić koji je ocijenio da je posljednji slučaj u Zvorniku "dokaz policijske brutalnosti prema Bošnjacima, ali i ignorisanja napada na njih".
Podsjetio je na slučajeve napada na povratnike Fadila i Ajšu Memišević iz sela Omeragići kod Višegrada, 24. marta i napada na mladića Osmana Mehanovića iz Bratunca koji se dogodio 23 juna.
U oba slučaja napadnuti su dobili teške povrede, a policiju RS optužio je za zataškavanje pokušaja ubistva, zbog čega se povratnici ne osjećaju sigurno.
"Zbog neadekvatne reakcije policije i osjaćaja nesigurnosti Bošnjaka, porodica koja je napadnuta u Višegradu nikada se više nije vratila da živi u rodno mjesto, čime se ona može smatrati protjeranom u miru, jer joj sistem nije pružio sigurnost", naveo je Hurtić.
Salkić je pozvao međunarodne zvaničnike u BiH da "pokrenu postupak redefinisanja organizacije policijskih struktura ", kako bi bili u službi svih građana, a ne samo srpskog stanovništva.
Salkić je to potkrijepio podacima kako su u redovima MUP-a RS od 7.000 uposlenih, 330 su Bošnjaci, 62 Hrvata, a sve ostalo su Srbi, što se kosi sa Ustavom entiteta i BiH.