Rusko demokratsko društvo saopštilo je da je advokat ruskog državljanina Vladimira Volohonskog, koji je bio primoran da napusti Srbiju u avgustu 2023. godine, podneo ustavnu žalbu.
"U žalbi se iznose se brojna kršenja Ustava Srbije i Evropske konvencije za ljudska prava proterivanjem koje je izvršeno bez valjalog obrazloženja, na osnovu tajnog mišljenja Bezbednosno-Informativne Agencije, bez da je Vladimiru pružena mogućnost da se izjasni o suštini optužbi da navodno predstavlja bezbednosni rizik po Srbiju i da ospori navode uprave", navodi društvo u saopštenju.
Tužbom se traži naknada nematerijalne štete u iznosu od 600.000 dinara (oko 5.120 evra).
"Ukoliko Ustavni sud ne odluči u korist Vladimira (u razumnom roku), uslediće predstavka Evropskom sudu za ljudska prava", saopštili su iz Ruskog demokratskog društva.
Volohonskom su vlasti u Beogradu odbile, odnosno ukinule pravo na privremeni boravak, a kao obrazloženje je navedeno "postojanje bezbednosne smetnje" za njegov boravak u Srbiji.
Pored njega, iz Beograda je u tom periodu trajno otišao Jevgenij Iržanski sa suprugom Elizabet iz istog razloga.
Među poslednjima je Srbiju napustio antiratni aktivista Ilja Zernov, nakon što mu je granična policija na beogradskom aerodromu u novembru 2023. zabranila ulazak u zemlju.
Iz Ruskog demokratskog društva u saopštenju dodaju da se nastavlja borba te organizacije protiv proterivanja ruske državljanke Elene Koposove.
"Peticija protiv proterivanja Koposove je za tri nedelje prikupila blizu tri hiljade potpisa. Protiv njenog preterivanja su se izjasnile brojne organizacije, uključujući međunarodni PEN centar, srpski PEN centar, Slovački PEN centar, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i druge", navode iz Ruskog demokratskog društva.
Koposova je 2. februara dobila rešenje policije kojim se odbija njen zahtev za stalno nastanjenje i nalaže da u roku od 30 dana napusti Srbiju, pod obrazloženjem da predstavlja "neprihvatljiv bezbednosni rizik".
Ona je na to uputila žalbe Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) i Policijskoj upravi za grad Beograd.
U onlajn peticiji se navodi da u rešenjima nije objašnjena priroda navodnog "neprihvatljivog rizika" i da je jedino objašnjenje da se taj "rizik" sastoji u tome da je u martu 2022. godine potpisala javno obraćanje članova ruske dijaspore.
Koposova je, zajedno sa 25 državljana Rusije koji žive u Srbiji, marta 2022. potpisala otvoreno pismo kojim se osuđuje rat u Ukrajini.
Zvanični Beograd nije prekinuo veze sa Kremljem i do danas se, uprkos pozivima Brisela, nije pridružio sankcijama Rusiji.
Od početka invazije na Ukrajinu, stotine hiljada Rusa prošlo je kroz Srbiju jer im za tu zemlju nije potrebna viza.
Prema podacima od maja 2023, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova dostavilo Radiju Slobodna Evropa, u Srbiji boravi skoro 30.000 državljana Rusije na osnovu odobrenog privremenog boravka.