Direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije Petar Petković izjavio je da bi prijem Kosova u Savet Evrope bio "neprijateljski gest" prema Srbiji i da Beograd neće prestati da se "otvoreno, politički i proceduralno" tome protivi.
Petković je u saopštenju 28. marta naveo da "očito postoji želja i žurba" da se pitanje Kosova statusno reši zbog, kako je naveo, "nekih geostrateških interesa koji nemaju mnogo veze ni sa Beogradom ni sa Prištinom".
"Ali neka oni koji o tome odlučuju dobro promisle da li će eventualno članstvo Prištine u Savetu Evrope doprineti miru, stabilnosti i saradnji na našem kontinentu, ili će imati sasvim suprotan efekat", naveo je Petković u saopštenju.
Dodao je da Srbija apeluje na partnere u Savetu Evrope da u nastavku odlučivanja o uključivanju Kosova "imaju na umu da bi takav ishod bio presedan kojim bi se srušili sami temeljni principi te organizacije".
"A svakako bi to bio i neprijateljski gest prema Srbiji, koja je do sada bila aktivan i posvećen član te međunarodne organizacije", navodi se u saopštenju.
Komitet za politiku i demokratiju Saveta Evrope odobrio je 27. marta izveštaj izvestiteljke za Kosovo Dore Bakojanis, u kome se navodi da je Kosovo ispunilo uslove da postane punopravni član Saveta Evrope.
Poslanik Skupštine Kosova Besnik Tahiri, koji je prisustvovao sastanku, rekao je da je izveštaj izglasan sa 31 glasom za, četiri protiv i jednim uzdržanim.
Srbija, koja ne priznaje nezavisnost Kosova, protivi se članstvu te države u međunarodnim organizacijama, a odluku Komiteta za politiku i demokratiju Saveta Evrope kritikovali su i drugi srpski zvaničnici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je 22. marta mogućnost da Srbija u slučaju prijema Kosova u Savet Evropa istupi iz te organizacije.
Vučića je u ideji o izlasku iz Saveta Evrope podržala bivša premijerka, sada predsednica Skupštine Ana Brnabić.
Kosovo je u maju 2022. podnelo zahtev za članstvo u toj međunarodnoj organizaciji.
Pitanje prijema te države u Savet Evrope aktuelizovano je ponovo poslednjih nedelja, nakon što je Vlada Kosova zatražila da se pravoslavnom manastiru Visoki Dečani vrati 24 hektara zemlje.
Tako je jedan od glavnih zahteva za prijem Kosova u ovu organizaciju ispunjen.
Savet Evrope je vodeća organizacija u Evropi u oblasti ljudskih prava.
Čini ga 46 zemalja, uključujući 27 zemalja članica Evropske unije i sve zemlje regiona.