Dostupni linkovi

Sumnje u uspjeh 'Pekinške deklaracije' o palestinskom jedinstvu 


Kineski ministar vanjskih poslova Vang Ji (u sredini) posmatra potpisivanje "Pekinške deklaracije" u Pekingu 23. jula 2024.
Kineski ministar vanjskih poslova Vang Ji (u sredini) posmatra potpisivanje "Pekinške deklaracije" u Pekingu 23. jula 2024.

Više od deset palestinskih frakcija, uključujući ogorčene rivale Fatah i Hamas, potpisalo je u Pekingu 23. jula zajedničku deklaraciju uz obećanje da će formirati privremenu vladu jedinstva.

Međutim, stručnjaci su skeptični da će diplomatski pritisak predvođen Kinom uspjeti da premosti dugogodišnji animozitet između palestinskih političkih grupa.

S druge strane, sporazum dodatno demonstrira sve veći uticaj Pekinga na Bliskom istoku, nakon što je prošle godine posredovao u mirovnom sporazumu između dugogodišnjih regionalnih neprijatelja Saudijske Arabije i Irana, pišu svjetski mediji.

Trodnevni razgovori

"Pekinška deklaracija" potpisana je na završnoj ceremoniji dijaloga o pomirenju između 14 palestinskih frakcija održanom u glavnom gradu Kine od 21. do 23. jula.

Sastanak je, ukazuje Reuters, označio najnoviji pokušaj zacjeljivanja palestinskog nacionalnog raskola koji je prkosio svim pokušajima posredovanja od 2007. godine, kada je islamistička grupa Hamas, koju su SAD i EU proglasile terorističkom organizacijom, zauzela pojas Gaze u kratkom građanskom ratu s Fatahom.

Sastanak je održan usred pokušaja posrednika da postignu sporazum o prekidu vatre nakon devet mjeseci rata između Izraela i Hamasa u Gazi. Jedna od ključnih tačaka je plan za "dan poslije", odnosno, kako će se enklavom koju vodi Hamas upravljati kada se rat, koji je počeo 7. oktobra, završi.

Hamas je pozdravio deklaraciju, rekavši da je ona stvorila "barijeru protiv svih regionalnih i međunarodnih intervencija koje nastoje nametnuti stvarnost protiv interesa našeg naroda".

Međutim, dodaje Reuters, nije bilo komentara pokreta Fatah koji predvodi predsjednik Mahmoud Abbas na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael. U martu je Abbas imenovao novu vladu Palestinske uprave (PA) koju vodi jedan od njegovih saveznika, Mohammad Mustafa.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji (u sredini) pozira za grupnu fotografiju s pripadnicima palestinskih frakcija tokom potpisivanja Pekinške deklaracije u Pekingu, Kina, 23. jula 2024.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji (u sredini) pozira za grupnu fotografiju s pripadnicima palestinskih frakcija tokom potpisivanja Pekinške deklaracije u Pekingu, Kina, 23. jula 2024.

S druge strane, Izrael je izrazio prigovor, a ministar vanjskih poslova Israel Katz je na platformi X rekao da je Abbas prihvatio "ubice i silovatelje Hamasa" umjesto da "odbacuje terorizam".

"U stvarnosti, to se neće dogoditi jer će Hamasova vladavina biti slomljena, a Abbas će gledati Gazu izdaleka. Izraelska sigurnost će ostati isključivo u rukama Izraela", rekao je Katz.

Kineske vlasti tvrde da je najistaknutiji naglasak u sporazumu plan za formiranje privremene vlade nacionalnog pomirenja oko poslijeratne uprave Gazom, kao i Zapadnom obalom.

Međutim, Ashraf Abouelhoul, ekspert za palestinska pitanja i glavni urednik egipatskog državnog lista Al-Ahram, rekao je da prethodne slične deklaracije nisu provedene i da se ništa neće dogoditi bez odobrenja SAD.

"Sjedinjene Države, Izrael i Britanija odbacuju formiranje vlade jedinstva s Hamasom. Među tim zemljama postoji konsenzus da se Hamas isključuje iz bilo kakve uloge u danu nakon rata", rekao je Abouelhoul.

Odbacujući sastanak u Kini kao događaj koji treba "slaviti", rekao je da je "nemoguće riješiti probleme između palestinskih frakcija za samo tri dana".

Slabe nade među Palestincima

Za mnoge Palestince, bez konkretnih koraka da se plan o formiranju privremene vlade za Gazu i Zapadnu obalu pretvori u stvarnost, okupljanje u kineskoj prijestolnici nije bilo ništa više od performansa, i to već viđenog, napisao je The New York Times.

"Ono što se dogodilo u Kini nije značajno", rekao je Jehad Harb, analitičar za palestinska pitanja, dodajući da nema nikakvih naznaka da Hamas i Fatah namjeravaju okončati međusobne podjele.

Hamas i Fatah su godinama duboko podijeljeni, gdje obje grupacije nastoje da se predstave kao legitimne vođe palestinskog naroda, ističe list dodajući da su svi dosadašnji pokušaji da se postigne jedinstvo između suparničkih stranka rezultirali zajedničkim izjavama i sporazumima, ali da su svi preostali napori propali.

"Ove izjave nisu vrijedne mastila potrebnog za njihovo pisanje", rekao je Abd Al-Rahman Basem al-Masri stanovnik Deir al Balaha u centralnoj Gazi. "Vidjeli smo ove stvari ranije i izgubili smo nadu u njih."

U zajedničkoj izjavi od utorka (23. juli), koju su potpisale i druge manje palestinske frakcije, navodi se da bi nova vlada trebala početi raditi na ujedinjenju palestinskih institucija na Zapadnoj obali i Gazi, rekonstrukciji Gaze i pripremama za nacionalne izbore, iako ne postavlja jasan vremenski okvir.

Mohammad Shtayyeh, visoki zvaničnik Fataha i bivši premijer palestinskih vlasti, rekao je da misli da je ta izjava "ozbiljna", ali je naglasio da je potrebno više diskusija kako bi se unaprijedilo pomirenje između Hamasa i Fataha.

"Ne postoji alternativa palestinskom jedinstvu", rekao je on u intervjuu i dodao da je za implementaciju potrebno "puno razgovora i detalja".

Palestinski stručnjaci kažu da je saradnja između Hamasa i Fataha ključna za razgovore o poslijeratnoj budućnosti Gaze. Ako uspiju formirati vladu nezavisnih ličnosti bez formalnih veza s Hamasom, to bi moglo olakšati velikom dijelu zapadnog svijeta da učestvuje u obnovi teritorije.

Međutim, naglašava The New York Times, deklaracija se ne bavi ključnom tačkom problema: sigurnosnom kontrolom nad Gazom. Fatah je zahtijevao da svo oružje bude pod vlašću jedne ujedinjene sigurnosne snage i vlade, dok je Hamas rekao da neće demontirati svoje vojno krilo, brigade Qasam.

Shtayyeh, koji je otišao s mjesta premijera u martu, priznao je frustraciju među Palestincima, opisujući podjelu između Hamasa i Fataha kao "crno poglavlje u istoriji Palestine".

"Palestinci su veoma ljuti i razočarani što ti razgovori traju već 17 godina", rekao je on. "Šira javnost želi rezultate, ne želi papire. Žele praktične korake u pravom smjeru."

Glasnogovornik State Departmenta, Mathew Miller, rekao je da su Sjedinjene Države protiv toga da Hamas igra bilo kakvu ulogu u poslijeratnoj administraciji Gaze. Rekao je da Bijela kuća i dalje želi vidjeti palestinske vlasti "kako upravljaju ujedinjenom Gazom i Zapadnom obalom" bez učešća Hamasa.

Kineski otisak na Bliskom istoku

Razgovori, koji su počeli u nedjelju, obilježili su drugi put da su se predstavnici Hamasa i Fataha sastali u kineskoj prijestolnici ove godine, dok Peking oprezno nastoji da proširi svoj diplomatski otisak na Bliskom istoku usred rata između Izraela i Hamasa u Gazi, ističe Foreign Policy.

Kineski ministar vanjskih poslova Vang Ji pozdravio je sporazum, nazvan Pekinška deklaracija, kao "historijski trenutak za oslobađanje Palestine" u govoru nakon pregovora.

Foreign policy ukazuje na pisanje kineskih državnih medija koji su deklaraciju predstavili kao veliki napredak.

"Kina je dala još jedan značajan doprinos miru i stabilnosti u turbulentnom svijetu", navodi Global Times, dnevni list na engleskom jeziku, dok je državna novinska agencija Xinhua opisala sporazum kao "živopisnu manifestaciju konkretnih akcija Kine na promovisanju izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo."

Peking ima dugogodišnje veze s Palestincima, a 1988. godine Kina je postala jedna od prvih zemalja u svijetu koja je priznala palestinsku državu. U junu 2023. Kina je potpisala sporazum o strateškom partnerstvu sa Palestinskom upravom u Pekingu, gdje se Abbas sastao s kineskim predsjednikom Si Đinpingom.

Diplomatski pritisak Kine na palestinsko jedinstvo također šalje snažnu poruku zemljama na globalnom jugu i širom islamskog svijeta, gdje je došlo do snažne reakcije protiv izraelske kaznene vojne kampanje u Gazi, rekao je Ahmed Aboudouh, stručnjak za sve veći utjecaj Kine u Bliski istok u Chatham Houseu, dok Peking nastoji da se pozicionira kao alternativa poretku predvođenom Zapadom u sve više multipolarnom svijetu.

Regionalni stručnjaci kažu da je Kina vjerovatno koristila pregovore da ojača svoje diplomatske akreditive jer sve više nastoji parirati Sjedinjenim Državama na svjetskoj sceni.

Svemirski udaljena diplomatija

Iako je malo vjerovatno da će zataškati duboke razlike između Hamasa i Fataha, deklaracija palestinskog jedinstva ukazuje na veće kinesko uplitanje u tradicionalno područje uticaja SAD, ocjenio je The Washinton Post.

Nakon decenija prepuštanja sporne diplomatije Sjedinjenim Državama na Bliskom istoku, Kina se posljednjih godina, prema pisanju lista, aktivno predstavlja kao održivi mirotvorac u nekim od najnerješivijih svjetskih žarišta.

Peking je prošle godine posredovao u detantu između Irana i Saudijske Arabije, dovodeći Washington u nezgodnu poziciju da aplaudira velikom bliskoistočnom sporazumu koji je osigurao njegov glavni geopolitički rival.

"Kineska politika na Bliskom istoku očigledno se razlikuje od politike Zapada", rekao je Tang Žičao, analitičar Kineske akademije društvenih nauka, dodajući da "postoji hitna potreba da se preokrene nedostatak posredovanja međunarodne zajednice".

Konačna izjava o palestinskom jedinstvu bila je, prema pisanju lista, začinjena izrazima zahvalnosti Kini na posredovanju i potrebi da više zemalja bude uključeno u rješavanje bliskoistočne krize umjesto samo "pristrasnih" Sjedinjenih Država.

Inače, naglasio je Washington post, kineska inicijativa dolazi u vrijeme najveće napetosti između Hamasa i Fataha. Predsjednik Palestinske uprave Mahmoud Abbas nedavno je optužio Hamas za produžavanje rata u Gazi, dok su lideri Hamasa zauzvrat optužili Abbasa da se priklonio Izraelu.

U međuvremenu, napisao je list, Gazani kažu da je u posljednjih devet mjeseci diplomatija bila svemirski udaljena od realnosti pustošenja i uništavanja njihovih života.

"Dođite ovamo i pogledajte bolnice u kojima nema nijedne kapi krvi koja može spasiti ljudske živote", rekla je 40-godišnja Kary Thabit, koja kaže da je u ratu već 10 puta bila raseljena.

"Pogledajte ljude u sjevernom pojasu Gaze koji umiru od gladi", rekla je telefonom za Washington Post. "Pogledajte kako se izraelski tenkovi 'brčkaju' po Gazi. Ovi ljudi me ne predstavljaju. Oni su samo propali glumci."

Djeca na sjeveru Gaze umiru od gladi
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00
XS
SM
MD
LG