Dostupni linkovi

Pakistan izveo uzvratne napade na Iran, najmanje devet mrtvih


Lokalni zvaničnik je rekao da je najmanje sedam osoba ubijeno u napadu, Saravan, 18. januara 2024.
Lokalni zvaničnik je rekao da je najmanje sedam osoba ubijeno u napadu, Saravan, 18. januara 2024.

Pakistanski ratni avioni započeli su zračne napade rano 18. januara na navodne militantne ciljeve u susjednom Iranu, u napadu za koji je lokalni iranski zvaničnik rekao da je ubijeno najmanje devet osoba uključujući četvero djece i tri žene.

Iranski ministar unutarnjih poslova Ahmad Vahidi rekao je novinarima da među ubijenima nema državljana Irana.

Udari u provinciji Sistan-Balučistan uslijedili su nakon što je 16. januara iranski Korpus garde islamske revolucionarne revolucije (IRGC) napao mete u jugozapadnoj pakistanskoj provinciji Balučistan, ubivši dvoje djece.

Pakistansko ministarstvo vanjskih poslova navodi u saopštenju da su napadi usmjereni na "terorističke" baze.

"Jutros je Pakistan poduzeo niz visoko koordinisanih i posebno ciljanih preciznih vojnih napada na teroristička skrovišta u iranskoj provinciji Sistan-Balučistan. Jedan broj terorista je ubijen tokom obavještajne operacije kodnog naziva Marg Bar Sarmachar", navodi se u saopštenju.

Zvaničnik u iranskoj provinciji Sistan-Balučistan rekao je novinskoj agenciji Mehr da su napadi pogodili jedno pogranično selo, a da su žrtve bile žene i djeca.

"U 4.50 sati čulo se nekoliko eksplozija na području grada Saravan, a nakon istrage smo otkrili da je Pakistan gađao jedno od iranskih pograničnih sela projektilom", rekao je zvaničnik Sistan-Balučistana Alireza Marhamati za novinsku agenciju Mehr.

Uzvratni udar uslijedio je nekoliko sati nakon što je Islamabad opozvao svog ambasadora iz Irana u znak protesta zbog napada IRGC-a i rekao da "zadržava pravo da odgovori" na iranski "ilegalni napad".

U saopštenju se takođe navodi da Iran snosi odgovornost za "posljedice" napada.

IRGC je tvrdio da je njegov napad od 16. januara bio usmjeren na lokacije u Balučistanu koje su povezane sa sunitskom militantnom grupom Baludžija Jaish al-Adl.

Pokazalo se da je poroznu granicu između Irana i Pakistana dugu 900 kilometara teško kontrolirati, što je omogućilo raznim militantnim grupama da djeluju u tom području.

Irak je 16. januara također opozvao svog izaslanika iz Teherana nakon što su civili ubijeni u raketnom napadu IRGC-a u Irbilu u iračkoj autonomnoj regiji Kurdistan. Iranski projektili su također pogodili Idlib u Siriji.

IRGC je saopštila da su napadi u Iraku i Siriji bili usmjereni na "špijunski štab" i "terorističke" mete.

Inače, Balučistan je regija koja se prostire Pakistanom, Afganistanom i Iranom.

U njoj živi narod Baluči, koji zamjera što njime vladaju i Islamabad i Teheran. Zbog toga su desetljećima izbijale pobune u poroznoj pograničnoj regiji. Područje u kojem žive je bogato prirodnim resursima, a balučki separatisti žale se da su njihovi ljudi, neki od najsiromašnijih u regiji, imali malo koristi od tih resursa.

Jaish al-Adl, ili Vojska pravde, koja je 16. januara bila meta iranskih udara, separatistička je militantna skupina koja djeluje s obje strane granice. Deklarirani cilj skupine je neovisnost iranske pokrajine Sistan i Balučistan.

Oni su 17. januara preuzeli odgovornost za napad na vozilo Korpusa čuvara islamske revolucije (IRGC) u Sistanu i Balučistanu, pri čemu je, prema iranskim medijima, poginuo jedan od pukovnika.

Inače, udari Teherana na Pakistan uslijedili su nakon ranijeg lansiranja balističkih projektila na Siriju i Irak. Iranci su tvrdili kako su pritom gađali špijunsku bazu izraelske obavještajne agencije Mossad u Erbilu na sjeveru Iraka i "antiiranske terorističke skupine" u Siriji.

Teheran kaže da se ne želi uključiti u širi sukob. Ali skupine u takozvanoj Osovini otpora, koje uključuju militante Hute u Jemenu, Hezbolah u Libanonu i razne skupine u Siriji i Iraku, izvode napade na Izrael i njegove saveznike kako bi pokazale solidarnost s Palestincima.

SAD i Velika Britanija pokrenuli su zračne napade na Hute nakon što su napali komercijalne brodove u Crvenom moru.

Prije dvije sedmice Iran je pretrpio najgori napad od Islamske revolucije kada su dvije bombe ubile 84 osobe u Kermanu na ceremoniji u znak sjećanja na generala iranske Revolucionarne garde Kasema Sulejmanija.

Razmjena udara će vjerovatno dodatno zaoštriti odnose između Irana i nuklearno naoružanog Pakistana, a istovremeno će povećati izglede za šire sukobe na Bliskom istoku usred tekućeg rata u Gazi između Izraela i Hamasa, koji su Sjedinjene Države i EU proglasile terorističkom organizacijom.

Iran je također optužio Sjedinjene Države da sponzorira Huti pobunjenike u Jemenu.

Sjedinjene Države su 16. januara osudile iranske napade, a Britanija je pozvala Iran da prestane isporučivati oružje Hutima.

"Vidjeli smo kako Iran krši suverene granice tri svoja susjeda samo u posljednjih nekoliko dana", rekao je portparol State Departmenta Matthew Miller.

Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron rekao je da je pozvao Teheran da prestane podržavati pobunjenike Hute na sastanku s iranskim ministrom vanjskih poslova Hosseinom Amir-Abdollahianom.

"Iran mora prestati snabdjevati Hute oružjem i obavještajnim podacima i iskoristiti svoj uticaj da zaustavi napade Huta u Crvenom moru", rekao je Cameron, koji prisustvuje Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, u Švicarskoj.

"Iran također mora prestati koristiti regionalnu situaciju kao pokriće za bezobzirno djelovanje i kršenje suvereniteta drugih. Jasno sam to stavio do znanja ministru vanjskih poslova Amir-Abdolahianu", rekao je on na mreži X, ranije poznatoj kao Twitter.

Prema izvještajima AFP-a i AP-a

XS
SM
MD
LG