Dostupni linkovi

Osmani traži da sa SAD pripremi nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom


Predsjednica Kosova Vjosa Osmani
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani rekla je da Kosovo treba da pripremi zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama(SAD) nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom.

Osmani je u intervjuu za Radio-televiziju Kosova rekla da Sporazum o normalizaciji odnosa - koji su Kosovo i Srbija postigle ranije ove godine - nije "savršen" za Kosovo, već je međunarodna obaveza.

Ona je rekla da i dalje postoje nedoumice o tome kako se neki njeni dijelovi mogu primijeniti u praksi, pozivajući se na članove 7. i 10. Član 7. govori o obezbjeđivanju odgovarajućeg nivoa samodovoljnosti srpske zajednice, u skladu sa ranije postignutim sporazumima u u okviru dijaloga.

U međuvremenu, sljedeći član zahtijeva od strana da implementiraju sve dogovore postignute u dijalogu, uključujući i onaj za Zajednicu.

"Mislim da je rješenje sljedeće: treba da sjednemo sa SAD, da pripremimo naš nacrt, nacrt Republike Kosovo. U početku (samo sa SAD), mislim da je ovo rješenje, da sjednemo sa našim partnerima u SAD, da američkom državnom sekretaru (Antony Blinken) predstavimo naš nacrt, koji je u skladu sa Ustavom Kosova, u skladu sa odlukom Ustavnog suda, u skladu sa pismom (bivše šefice diplomatije EU Federike) Mogherini da garantuje da neće biti izvršnih ovlašćenja i u skladu sa pisanim američkim stavom u mišljenju (napisanog) od strane (višeg DASH-a savjetnik Derek) Cholleta i (izaslanik Washingtona za Zapadni Balkan Gabriel) Escobara koji pojašnjava da će takvo tijelo biti koordinaciono tijelo, bez izvršnih ovlasti", rekla je Osmani.

Kosovo i Srbija su 2013. godine postigli sporazum o Zajednici, a potom 2015. godine i sporazum o principima za njeno osnivanje. Međutim, 2015. godine Ustavni sud Kosova je utvrdio da sporazum nije u potpunosti u skladu sa najvišim pravnim aktom i zahtjevao je da se uskladi kroz podzakonske akte.

Za implementaciju sporazuma za Zajednicu opština sa srpskom većinom na Kosovu trenutno postoje četiri nacrta statuta i nacrt vizija: Nacrt statuta Upravljačkog tima, nacrt vizije premijera Kosova Albina Kurtija, nacrt statuta premijera Albanije Edija Rame i nacrt statuta Udruženja koji je izradila njemačka organizacija Friedrich-Ebert-Stiftung (FES).

Sjedinjene Američke Države i Evropska unija su više puta tražile od Kosova da formira Zajednicu, što je i glavni zahtjev Beograda.

Vlada Kosova strahuje da bi etničko udruženje moglo da ugrozi funkcionalnost države. Ali SAD insistiraju da neće dozvoliti da Udruženje liči na entitet Republika Srpska u Bosni i Hercegovini.

EU i SAD su takođe zatražile od Kosova i Srbije da odmah sprovedu Sporazum u pravcu normalizacije.

Ovaj sporazum od 11 članova, između ostalog, obezbeđuje nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu i međusobno priznavanje državnih simbola, a od Prištine i Beograda se traži da takođe sprovode sve prethodne sporazume iz dijaloga.

XS
SM
MD
LG