Rumunskog suda, bivšeg plaćenika i tjelohranitelja krajnje desnog proruskog predsjedničkog kandidata Calina Georgescua, oslobodio je rumunski sud nakon što je njega i grupu naoružanih saradnika privela policija dok je 8. decembra išao prema Bukureštu.
Horatiu Potra je kasno 8. decembra priveden na 24 sata zbog kršenja rumunskih zakona o oružju i municiji i za javno huškanje, ali je sud u južnom rumunskom gradu Ploiesti naložio da bude pušten i stavljen pod sudsku kontrolu na 60 dana dok traje istraga o tvrdnjama tužioca.
Jedan od njegovih saradnika, dvadesetdvogodišnji Andrej Florin Filip takođe je stavljen pod kontrolu pravosuđa.
Tužiteljica Maria Florentina Ilioiu rekla je rumunskim medijima da će se žaliti na odluku suda da Potra pusti na slobodu umjesto da mu odredi preventivni pritvor.
Neimenovani izvori rekli su rumunskim medijima da su istražitelji koji su pretražili Potrinu rezidenciju pronašli oko 2 miliona eura (2,1 milion dolara) u sefovima, kao i oružje. Mediji navode da Potra posjeduje 75 zemljišnih parcela u Rumuniji, kao i 30 komada nekretnina i 15 kilograma čvrstog zlata u vrijednosti od 6 miliona rumunskih leja (1,27 miliona dolara).
Policija je 8. decembra zaustavila i pretresla Potra i grupu od 20 ljudi u okrugu Ilfov sjeverno od Bukurešta. Tokom pretresa pronađeni su pištolji, mačete, sjekire i noževi, koji su, prema navodima vlasti, mogli biti korišteni za "ometanje javnog reda i mira."
Istražni organi ispitali su najmanje 13 osoba.
Hapšenje je uslijedilo kada su Georgescu i desetine njegovih pristalica organizovali protest rano 8. decembra u Bukureštu nakon što je drugi krug predsjedničkih izbora zakazanih za taj dan odbio Ustavni sud zemlje.
Georgescu je odnio šokantnu pobjedu u prvom krugu 24. novembra usred optužbi da ga je podržala ogromna internetska kampanja pod ruskom orkestracijom, koristeći prvenstveno platformu društvenih medija TikTok u kineskom vlasništvu.
Rumunski Vrhovni savjet odbrane kasnije je skinuo tajnost sa dokumenata koji navodno dokazuju da je Georgescuova predsjednička kandidatura potpomognuta kampanjom koju je vodio "državni akter" koji nije imenovan.
Nakon odluke Vrhovnog savjeta, sud je otkazao drugi krug izborni krug koji je bio zakazan za 8. decembar, između Georgescua i proevropskog kandidata desnog centra Elene Lasconi.
Rumunske vlasti izvele su racije i saobraćajne kontrolne punktove nakon što je Georgescu pozvao svoje pristalice da se pojave na biračkim mjestima 8. decembra uprkos odluci suda i zahtjevu za glasanje.
U izvještajima medija navodi se da su Potra i njegovi saputnici rezervisali hotele u centru Bukurešta u blizini Univerzitetskog trga, gdje su se prethodnih dana okupljali demonstranti protiv Georgescua.
Bivši borac francuske Legije stranaca, Potra je navodno predvodio kontingent od 900 rumunskih vojnih izvođača koji su se borili u afričkoj državi Kongo.
Navodi se da je imao veze s ruskom plaćeničkom grupom Wagner, koja se borila u Ukrajini, a osnovao ju je Jevgenij Prigožin, bliski saradnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je poginuo u avionskoj nesreći prošle godine nakon što je pokrenuo kratkotrajnu pobunu protiv ruskih vojnih vođa.
Potra, koji je negirao da ima veze sa Wagnerom, pojavljuje se na prošlogodišnjoj fotografiji u društvu ruskog ambasadora u Rumuniji Valerija Kuzmina na ceremoniji u ambasadi povodom obilježavanja Dana državnosti Rusije.
Prema rumunskim medijima, Potra je 2011. godine osuđen na dvije godine zatvora uz uslovnu kaznu nakon što je proglašen krivim za osnivanje paravojne grupe. Takođe je ušao u rumunsku politiku i trenutno je lokalni odbornik u centralnom rumunskom gradu Mediasu.