Opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" i NADA predale su u ponedeljak ujutru predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić tri zahteva bez čijeg ispunjenja smatraju da predstojeći izbori neće biti slobodni i pošteni, u kom slučaju "ne bi smeli da budu održani", prenosi Beta.
Oni su zahteve predali pre sastanka Kolegijuma parlamenta, na kome se razgovara o preporukama posmatračke misije Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), vezanim za izborne uslove.
U zahtevu dela opozicije, koji su potpisali Marinika Tepić i Miroslav Aleksić u ime "Srbije protiv nasilja" i Miloš Jovanović i Vojislav Mihailović u ime koalicije NADA, navodi se da nosioci vlasti u dosadašnjim postupcima nisu pokazali spremnost na suštinsku primenu preporuka ODIHR-a, već su "nastavili sa aktivnostima koje su i dovele do ocene o neregularnosti izbora i postizborne krize".
Te koalicije su izrazile zabrinutost zbog, kako su naveli, "činjenice da preostaje sve manje vremena za poboljšanje izbornih uslova u meri koja bi omogućila legitimitet izbora", prenosi Beta.
Prvi zahtev odnosi se na formiranje komisije, pre održavanja bilo kojih izbora, u kojoj bi bili predstavnici vlasti, opozicije i relevantnih organizacija civilnog sektora koji će, između ostalog imati izvršna ovlašćenja, nadležnosti da vrše kontinuirani nadzor nad biračkim spiskom i njegovu stalnu kontrolu i reviziju u cilju "usaglašavanja sa stvarnim stanjem".
Drugim zahtevom traži se da pre bilo kojih izbora javni servisi započnu sa profesionalnim i odgovornim izveštavanjem, kao i emitovanjem programa u kojem bi učesnici izbora imali priliku da budu ravnopravno predstavljeni.
"Takođe, u udarnim terminima u informativnom programu potrebno je da javni servisi istinito i nepristrasno izveštavaju o aktivnostima svih učesnika izbornog procesa", dodaje se u zahtevu.
Kako prenosi Beta, te koalicije traže i da javni servisi istinito izveste o izveštajima ODIHR-a i ostalih aktera "koji su svedočili o nepravilnostima uočenim na izborima održanim 17. decembra 2023. godine".
Trećim zahtevom, opozicija traži održavanje svih lokalnih izbora u onim opštinama i gradovima gde izbori treba da budu održani, a nisu održani u decembru 2023. godine, u isto vreme kada će biti i izbori za Skupštinu grada Beograda.
"Opozicija će insistirati na ispunjenju svih preporuka iz konačnog izveštaja ODIHR-a. Smatramo da bez ispunjenja ovih minimalnih zahteva, izbori neće biti ni slobodni, ni pošteni i u tom slučaju ne smeju da budu održani", dodaje se u zahtevu.
ODIHR je u svom izveštaju ocenio da na izborima u Srbiji 17. decembra uslovi nisu bili ravnopravni za sve, jer je na njima bilo dominantno učešće predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
U izveštaju je navedeno i da su zabeleženi pritisci na zaposlene u javnom sektoru da glasaju za vlast, zloupotreba javnih resursa u njenu korist i Vučićeva medijska dominacija.
Takođe, navedeno je i 25 preporuka da se izbori dalje usklade sa obavezama unutar OEBS-a, kao i s drugim međunarodnim obavezama i standardima za demokratske izbore.
Vlast je negirala navode o izbornim neregularnostima, ali je najavila ispunjavanje preporuka ODIHR-a.