Dostupni linkovi

Nakon likvidacije lidera Hamasa, bivši izraelski premijer tvrdi da 'mir nije na dnevnom redu'


Bivši izraelski premijer Ehud Olmert, New York, 2020. godina.
Bivši izraelski premijer Ehud Olmert, New York, 2020. godina.

Bivši izraelski premijer Ehud Olmert izjavio je da ubistvo Ismaila Hanijea, političkog lidera palestinske ekstremističke grupe Hamas, koju su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija označavali terorističkom, neće utjecati na mirovni proces koji bi trebao voditi do okončanja rata između Izraela i Hamasa.

"Ne mislim da će to na bilo koji način utjecati na šanse za mir, jer on nije uopće na dnevnom redu u ovom trenutku. To bi moglo stvoriti dodatne poteškoće u procesu postizanja dogovora oko talaca", kazao je Olmert 31. jula u intervjuu za Radio Farda Radija Slobodna Evropa (RSE).

Iran je saopćio da je 62-godišnji Hanije ubijen u srijedu u Teheranu u akciji za koju je optužio Izrael i koja je izazvala strah od šireg sukoba na Bliskom istoku.

U Teheranu je u četvrtak počela ceremonija njegove sahrane, a kasnije bi trebao biti sahranjen u glavnom gradu Katara, Dohi.

Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei, zaprijetio je "strogom kaznom" zbog ubistvo Hanijea, dok je i član Hamasovog političkog biroa Muza Abu Marzuk obećao osvetu.

Bivši izraelski premijer Ehud Olmert smatra da će odgovor Irana na Hanijevu likvidaciju biti utemeljen na uvjerenju da je Izrael izveo napad, unatoč činjenici da on nije preuzeo odgovornost.

"Manje je važno jesmo li to učinili ili ne. To je ono što [Iran] misli i to će vjerojatno odrediti njihovu reakciju", kazao je Olmert, koji je bio uključen u neuspješne napore da se s palestinskim vlastima pronađe rješenje za dvije države, dok je bio na premijerskoj poziciji od 2006. do 2009. godine.

Olmert je bio premijer kao član tvrdokorne stranke Likud, kojom trenutno predsjedava aktualni izraelski premijer Benjamin Netanyahu.

Govoreći za Radio Farda, rekao je da će činjenica da izraelska vlada nije službeno preuzela odgovornost za likvidaciju Hanijea utjecati na iransku reakciju.

"Mislim da će to biti nešto umjerenije, nego što bi bili pod drugačijim okolnostima", rekao je Olmert.

Korpus garde islamske revolucije (IRGC), koji je prvi objavio da je Hanije mrtav, saopćio je da istražuje napad u kojem je ubijen vođa Hamasa u Teheranu gde je bio kako bi prisustvovao ceremoniji inauguracije novog iranskog predsjednika Masuda Pezeškijana 30. jula.

Izraelska vlada još nije zvanično komentirala, ali je fotografija Hanija sa pečatom na čelu sa natpisom "Eliminiran" postavljena na Facebook stranici vladine službe za štampu.

U postu, koji je kasnije izbrisan bez objašnjenja, nije se izričito tvrdilo da je napad izveo Izrael, iako je navedeno da je zvaničnik Hamasa "poginuo u preciznom udaru u Teheranu".

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećao je da će uništiti Hamas zbog napada te grupe 7. oktobra na teritoriji Izraela u kojem je ubijeno 1.200 ljudi, dok je oko 250 uzeto za taoce.

Uslijedili su izraelski napadi u Pojasu Gaze, koji traju deset mjeseci, a ukojima je, prema palestinskim zdravstvenim vlastima pod kontrolom Hamasa, ubijeno više od 39.000 osoba.

Bivši premijer Izraela kazao je u intervjuu za Radio Farda da se nada da očekivani iranski odgovor neće izazvati širi rat na Bliskom istoku koji će dovesti do direktnog sukoba Irana i Izraela, poput onog iz aprila.

"Mislim da je lekcija koju su trebali naučiti iz aprilskog sukoba da, čak i kada ispale stotine projektila i bespilotnih letjelica, neće izazvati planiranu štetu, a gube moć svoje prijetnje", kazao je Olmert.

Iran je lansirao stotine bespilotnih letjelica i projektila na izraelski teritorij 13. i 14. aprila, u znak odmazde za napad na kompleks iranske ambasade, za koji je Teheran tvrdio da ga je izveo Izrael ranije tog mjeseca.

Sedam članova Iranske revolucionarne garde, uključujući najviše zapovjednike, ubijeno je u tom napadu 1. aprila, za što Izrael nije preuzeo odgovornost.

XS
SM
MD
LG