U Teheranu je završena pogrebna ceremonija sahrane Ismaila Hanije, političkog lidera palestinske ekstremističke skupine Hamas koju podržava Iran, a koju su Sjedinjene Države i EU označile terorističkom organizacijom.
Iran je saopštio da je Hanije (62) ubijen u sredu u Teheranu u akciji za koju je optužio Izrael i koja je izazvala strah od šireg sukoba na Bliskom istoku.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei predvodio je pogrebne molitve, dok su se u centru Teherana okupili ljudi koji su nosile portrete Hanije i palestinske zastave, prenosi Radio Farda Radija Slobodna Evropa.
Hanije bi kasnije trebalo da bude sahranjen u glavnom gradu Katara, Dohi.
Hamnei je zapretio "strogom kaznom" zbog ubistvo Hanijea.
Muza Abu Marzuk, član Hamasovog političkog biroa, takođe je obećao da će Hanije biti osvećen.
"Ubistvo lidera Ismaila Hanije je kukavički čin i neće ostati bez odgovora", rekao je Marzuk.
Korpus garde islamske revolucije (IRGC), koji je prvi objavio da je Hanije mrtav, saopštio je da istražuje napad u kojem je ubijen vođa Hamasa u Teheranu gde je bio da bi prisustvovao ceremoniji inauguracije novog iranskog predsednika Masuda Pezeškijana 30. jula.
Izraelska vlada još nije zvanično komentarisala, ali je fotografija Hanija sa pečatom na čelu sa natpisom "Eliminisan" postavljena na Fejsbuk (Facebook) stranici vladine službe za štampu. U postu, koji je kasnije izbrisan bez objašnjenja, nije se izričito tvrdilo da je napad izveo Izrael, iako je navedeno da je zvaničnik Hamasa "poginuo u preciznom udaru u Teheranu".
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećao je da će uništiti Hamas zbog napada te grupe 7. oktobra na teritoriji Izraela u kojem je ubijeno 1.200 ljudi, dok je oko 250 uzeto za taoce. U potonjim izraelskim napadima u Pojasu Gate koji traju deset meseci ubijeno je, prema palestinskim zdravstvenim vlastima pod kontrolom Hamasa, više od 39.000 ljudi.
Ubistvo Hanijea izazvalo je strah od eskalacije u regionu gde su tenzije već visoke od početka rata u Pojasu Gaze.
Savet bezbednosti UN u sredu je održao hitan sastanak na zahtev Irana da se razgovara o smrti Hanijea, a izaslanik Teherana Amir Said Iravani pozvao je članice da preduzmu "odmah radnje kako bi osigurale odgovornost za ova kršenja međunarodnog prava".
Bivši izraelski premijer Ehud Olmert rekao je za Radio Farda da postoji "verovatnoća da će Iranci tražiti način da reaguju na eliminaciju Ismaila Hanije".
"Ali mislim da će činjenica da izraelska vlada nije javno i zvanično priznala bilo kakvu odgovornost... na neki način uticati na obim ili ekstremnost iranske reakcije. Mislim da će ona biti nešto umerenija nego pod drugačijim okolnostima", rekao je on.