Dostupni linkovi

OHR: Ustavni sud BiH da hitno reaguje na Zakon o nepokretnoj imovini u RS


Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Sarajevo, 2022. godine
Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Sarajevo, 2022. godine

"Osporeni zakon će imati učinak čim stupi na snagu. Sud bi trebalo da demonstrira hitnost po ovom pitanju, te tako spriječi nepovratnu štetu državnim interesima", navodi se 22. februara u twitter objavi Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u Bosni i Hercegovini (BiH).

Reakcija OHR-a je uslijedila nakon što je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović podnio Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u entitetu Republika Srpska (RS).

"Očuvanje vladavine prava je ključno za osiguranje zakonitosti, funkcionalnosti i povoljnog investicijskog okruženja", dodaje se u OHR-ovoj objavi.

Bećirović je 21. februara zatražio od Ustavnog suda da donese Odluku o privremenoj mjeri kojom se stavlja van pravne snage ovaj zakon do donošenja konačne odluke Ustavnog suda o podnesenom zahtjevu.

Narodna skupština Republike Srpske je 28. decembra prošle godine usvojila Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti.

Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u RS-u prvobitno je usvojen na sjednici entitetske Narodne skupštine u februaru 2022.

Međutim, u aprilu, neposredno uoči njegovog stupanja na snagu, suspendovao ga je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt i donio odluku da se ne provodi do odluke Ustavnog suda.

Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS-a nije prihvatilo ovog mjeseca zahtjev Bošnjaka za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa u Zakonu o nepokretnoj imovini.

Prema ovom zakonu, nepokretna imovina koju koriste vlasti RS-a, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, javne ustanove i druge službe koje je osnovao RS, "po sili zakona" pripada njima.

Novi zakon je po tekstu vrlo sličan prethodnom zakonskom rješenju. Novitet je odredba da se zakon ne odnosi na imovinu koja je do 31. decembra 1991. godine vođena kao imovina BiH. Naime, tada je je bila upisana kao imovina sa pravom korištenja bivše Socijalističke Republike BiH (jedne od šest republika u sastavu SFR Jugoslavije).

Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom iz 2005., koji je nametnuo tadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown, zabranjeno je raspolaganje državnom imovinom BiH.

Zabrana važi do usvajanja novog zakona na nivou BiH, koji utvrđuje koja imovina pripada kojem nivou vlasti. Na državnom nivou taj zakon nikada nije usvojen.

XS
SM
MD
LG