Zaposleni Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine (NUB BiH) od ponedjeljka, 26. augusta neće pružati usluge korisnicima, jer žele dugoročno rješenje finansiranja i definisan pravni status ove ustanove.
Kako su istakli na konferenciji za novinare, 26 augusta, iako neće raditi sa korisnicima, i dalje će dolaziti na posao u zgradu NUB BiH.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka jedna je od sedam institucija kulture, od značaja za državu BiH, čije financiranje godinama nije riješeno.
Osnovana je 1945. godine, a u njenom posjedu su, pored ostalog, specijalne zbirke koje su 2020. godine proglašene nacionalnim spomenikom BiH.
"Razlog za ovu odluku je nedostatak konkretne politike od strane vlasti za rješavanje naše situacije, zbog čega više nemamo uslova za funkcionisane i rad institucije", navode iz biblioteke.
Zahtjevi radnika su imenovanje nove upravljačke strukture, i definisan stabilan pravni i financijski status biblioteke.
Oko 40 uposlenika pet mjeseci nije primilo plate i doprinose.
Vlada Kantona Sarajevo (jednog od 10 kantona u bh. entitetu Federacija BiH) je iz svog budžeta izdvojila za biblioteku ukupno 400.000 KM (oko 205.000 eura), što će pokriti dio dugovanja prema uposlenicima, ali je to i dalje samo privremena mjera, navode uposlenici.
Kako su ranije rekli iz ove kulturne i naučne ustanove, vrata bibilioteke bit će zatvorena za korisnike simbolično na dan kada je ratne 1992. zapaljeno više od dva miliona njenih knjiga, spisa i publikacija, u granatiranju sarajevske vijećnice s položaja tadašnje Vojske Republike Srpske.
Za rad Biblioteke na godišnjem nivou je potrebno 1,35 miliona maraka (oko 690.000 eura).
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovne je u ranijem razdoblju više puta predlagalo određena rješenja koja nisu imala podršku nadležnih organa, kao ni Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Ovo Ministarstvo je 2024. godine uputilo inicijativu predsjedavajućoj Vijeća ministara, Ministarstvu pravde BiH i Ministarstvu financija i trezora BiH, o rješavanju problema statusa institucija nauke i kulture, čiji pravni i financijski status nije riješen.
Inače, u Kantonu Sarajevo u maju je stupio na snagu zakon kojim su vlasti najavile preuzimanje obaveze sufinanciranja sedam institucija od značaja za BiH.
Tada je najavljeno da će one iz budžeta Kantona Sarajevo dobiti novac za plaće i doprinose radnika i režijske troškove.
Prema tom zakonu, novac za sufinanciranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke, kao i Zemaljskog muzeja BiH, treba osigurati Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo.
Preostalih pet institucija u nadležnosti je kantonalnog Ministarstva kulture i sporta.