Čini se da je na pomolu rastava braka između hrvatskog premijera Tihomira Oreškovića i najveće stranke vladajuće koalicije HDZ-a, koja je Oreškovića i predložila na ovu funkciju.
Orešković ne pleše kako HDZ svira, a kap koja je prelila čašu bilo je to što je dugo vremena odgađao smjenu šefa tajne službe Dragana Lozančića čiju glavu je HDZ tražio.
Kada je Lozančić otišao, Orešković je uspio da ga naslijedi čovjek koji će spriječiti da HDZ privatizira tajnu službu, kažu naši sugovornici.
Tiražni dnevni list sa naslovne stranice poručuje kako HDZ za premijera Tihomira Oreškovića tvrdi da je pod utjecajem Opusa Dei i poluzaboravljenog negativca iz devedesetih, Ivića Pašalića. Ponašanje premijera oko smjene na čelu tajnih službi predmet je svakodnevnih kritika iz HDZ-ove koalicije, a čak i HDZ-ovi mali koalicijski partneri poput Hrvatske seljačke stranke javno poručuju da je Oreškoviću vrijeme da se vrati u Kanadu. Za naš radio govori novinar „24 sata“ Boris Rašeta, koji je ovakav scenarij pred par tjedana i najavio.
„Oni su, rečeno bračnim rječnikom, ustanovili nepomirljivu suprotnost karaktera, i u tijeku je pokušaj razvoda. Kažem pokušaj, zato što mislim da HDZ u ovom trenutku ne može skupiti dovoljno ruku u Saboru za rušenje premijera Oreškovića, a još manje može skupiti dovoljno ruku za njegovu zamjenu Tomislavom Karamarkom, koji je Mostu danas neusporedivo neprihvatljiviji kao premijer nego u vrijeme kada su se dogovorili da će stupiti u ovu koaliciju koja se nije zvala koalicija.“
„Očito da u odnosima premijera i HDZ-a postoje neispunjena očekivanja,“ kaže za naš program i bivši predsjednik Ivo Josipović, kojem je – kao i Oreškoviću – član Opusa Dei Stijepo Bartulica bio savjetnik.
„Očito su u HDZ-u tu suradnju vidjeli na način da će premijer plesati onako kako oni sviraju, što je donekle i za očekivati s obzirom da je premijer 'pao s Marsa', da nema nikakvu vlastitu političku opciju iza sebe, nego je naprosto doveden glasovima HDZ-a i njihovih koalicijskih partnera. S druge strane, ono što može imponirati je da premijer ne pristaje na takav ples, vidjeli ste da je donio neke odluke koje su posebno smetale HDZ-u, jer očito da Karamarka i HDZ prije svega zanimaju represivne službe, dakle policija i tajne službe koje premijer – zajedno s Mostom – ipak ne da HDZ-u jer se boji, i to – mislim - s pravom boji da će ih oni tretirati kao igračke s kojima se rade stvari koje se ne bi trebale raditi.“
I Rašeta se slaže da je sve krenulo sa zahtjevom predsjednice za smjenom šefa Sigurnosno-obavještajne agencije Dragana Lozančića, a da je sukob kulminirao kada je Orešković uspio na njegov mjesto predložiti Danijela Markića, koji također nije po volji HDZ-u.
„Sada kada je u dogovoru s predsjednicom odlučio imenovati novog čovjeka koji im je jednako tako nepoćudan, stekli su se uvjeti da vrh HDZ-a zaključi da sa Timom Oreškovićem više nema nikakvog razgovora ni suradnje. Međutim, oni nemaju dovoljnu tehničku, materijalnu, političku moć da ga u ovom trenutku sruše.“
Što dalje? Rašeta vjeruje da će se pokušaji 'sapunanja daske' Oreškoviću nastaviti. Još pred tri tjedna on je najavio da će HDZ potkopavati njegovu poziciju i rušiti njegovu popularnost na pet frontova – navodne utaje poreza dok je vodio „Plivu“, navodno pogodovanje jednoj farmaceutskoj industriji, bliskost sa Ivićem Pašalićem, bliskost sa Opusom Dei, i otvaranje vrata za uvoz GMO hrane.
„Mislim da su to više-manje tlapnje ili spinovi koji se baziraju na tome da je riječ o utvarama i strašilima kojih se velika masa građana najviše plaši. Orešković nema bazu, nema saborsku većinu, nema svoju stranku, ali se zapravo zadnjim manevrima izborio za jednu poziciju u kojoj je osvojio dosta poštovanja i među dijelovima političke klase i u samom narodu. Tako da mislim da će se natezanja između njega i HDZ-a nastaviti, a ishod je moguće pogoditi: taj brak će puknuti, ali nije moguće vidjeti kada. Situacija već sada nije takva da se može kontrolirati. Tu nema ljubavi, tu su popucale sve veze, tu nema suglasnosti, ali istovremeno ulazimo u ljeto i turističku sezonu, vrijeme koje je potpuno nepodobno za izbore, tako da pretpostavljam da če se sve to skupa morati raspetljavati negdje na jesen, a sasvim sam siguran da ova vlada i ova saborska većina neće izglasati idući proračun.“
I Josipović je sličnog mišljenja.
„Sigurno je da će premijer biti pod stalnim pritiskom da poklekne pred zahtjevima HDZ-a, i isto tako je sigurno da će HDZ – ako ikako bude prilike da složi neku koaliciju koja bi izbacila Karamarka ili nekog njemu bliskog za premijera - to i učiniti.“
Josipović se ne usuđuje prognozirati kada bi moglo doći do nekih radikalnijih promjena odnosa.
„Ova situacija može potrajati jako dugo, a može puknuti i sutra. To ovisi o mnogo okolnosti koje mislim da malo tko može predvidjeti hoće li se i kada će se dogoditi.“