Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini osudila je nekoliko nacionalističkih incidenata zabilježenih u različitim dijelovima zemlje i upozorila da svi građani moraju biti sigurni.
Iz Ambasade SAD-a osuđuju nasilje i zastrašivanje i ocjenjuju neprihvatljivim da su bošnjački stanovnici Vlasenice i Potočara bili izloženi prijetnjama i ksenofobičnim uvredama, te da je napadnuta kuća srpske porodice u Mostaru.
"Isto tako, veličanje srpskih ratnih zločinaca u Višegradu i paljenje zastave Republike Srpske u Zenici bile su neodgovorne provokacije koje su povećavale tenzije i služile za podjelu tih zajednica", saopćeno je.
Potcrtali su da SAD osuđuje sve akte nasilja i netolerancije i na odgovornost pozivaju sve nivoe vlasti u BiH, posebno političke lidere u zemlji, da promoviraju okruženje koje pogoduje pomirenju.
Ranije su Iz OHR-a ocijenili da su "zabrinjavajući incidenti podstaknuti sve izraženijim nacionalističkim diskursom, uključujući i oko neustavnog obilježavanja 9. januara kao Dana Republike Srpske".
"Ovakvi postupci ne samo da ugrožavaju sigurnost i dobrobit povratnika nego predstavljaju i ozbiljnu prijetnju investicijama, integraciji u EU i sveukupnom prosperitetu cijele zemlje", navodi se u saopćenju OHR-a.
Potcrtali su da entitet Republika Srpska treba imati svoj dan, ali taj dan se ne može obilježavati tako da se time diskriminiraju neki građani ili se na drugi način izazivaju podjele.
"OHR ponavlja da se Republika Srpska kao potpisnica Aneksa 7 Općeg okvirnog sporazuma za mir obavezala da na svojoj teritoriji osigura političke, ekonomske i socijalne uslove koji omogućavaju harmoničnu reintegraciju povratnika bez opasnosti od uznemiravanja, zastrašivanja, progona ili diskriminacije, pogotovo na osnovu etničkog porijekla, vjerske pripadnosti ili političkih uvjerenja", saopćeno je iz Ureda visokog predstavnika.
Dan RS-a obilježen je defileom u Banjoj Luci uprkos dvije odluke Ustavnog suda BiH da 9. januar ne može biti dan entiteta jer je riječ o vjerskom prazniku.