Sud Bosne i Hercegovine je na osnovu prijedloga Tužilaštva BiH odredio jednomjesečni pritvor Mirzi Kapiću kojeg je ranije uhapsila Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) zbog kontaktiranja s pripadnicima radikalnih struktura tzv. Islamske države i planiranje terorističkog napada na džamiju u BiH.
Riječ je o osobi koja je ranije bila osuđena zbog ratovanja u Siriji i posjedovanja oružja.
"Pritvor je određen zbog sumnje da je osumnjičeni počinio krivično djelo terorizam i zbog bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, utjecati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače, ponoviti krivično djelo, dovršiti pokušano krivično djelo ili da će učiniti krivično djelo kojim prijeti", saopćeno je iz Suda BiH.
Kapić je ranije osuđen zbog pridruživanja stranim paravojnim i parapolicijskim organizacijama na području Sirije, odnosno za kazneno djelo povezano s terorizmom i boravkom na stranim ratištima na godinu i deset mjeseci zatvora.
Iz Tužilaštva BiH su naveli da je osumnjičeni pod istragom jer je preko "mobilnog telefona i kompjutera, koristeći aplikacije za komunikaciju, ostvarivao kontakt sa osobama koje podržavaju radikalne pokrete i strukture pomagača tzv. Islamske države".
"U prepiskama (je) izrazio želju da izvrši napad eksplozivom na jednu džamiju u BiH, koncem mjeseca jula ove godine", saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
Od navedenih osoba, piše dalje u priopćenju Tužiteljstva, tražio je smjernice za proizvodnju eksplozivne naprave s detonatorom putem mobilnog telefona.
Time je izrazio "namjeru da napadne učenjake 'Islamske zajednice' koji objavljuju proglase protiv mudžahedina i koji prijavljuju pristalice radikalnih pokreta i 'Islamska država', agencijama za provedbu zakona u BiH".
Navode da je spriječen akcijom SIPA-a i Tužiteljstva BiH, a prilikom pretresa zaplijenjeni su elektronski uređaji, koje je koristio osumnjičeni i koji će biti predmet detaljnog vještačenja.
Iz BiH je u Siriju otišlo više od 300 bh. državljana. U prvom valu (samostalnog) povratka iz Sirije i Iraka, do 2019. godine u Bosnu i Hercegovinu se vratilo i ostalo oko tridesetak muškaraca i nekoliko žena i djece.
Većina muškaraca je bila uhapšena i optužena za neko od krivičnih djela povezanih s terorizmom ili za pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim formacijama.
Oni koji su bili osuđeni rijetko su dobili kaznu zatvora dužu od tri godine (u prosjeku 26 mjeseci, odnosno dvije godine i dva mjeseca).
Organizirano se iz Sirije krajem 2019. godine vratilo šest žena, 12 djece i sedam muškaraca (koji su bili na međunarodnim potjernicama). Svi muškarci su procesuirani i osuđeni.