Dostupni linkovi

Mandić traži sjednicu o izbornom zakonu i srpskom u školama


Skupština Crne Gore, foto: Savo Prelević
Skupština Crne Gore, foto: Savo Prelević
Opozicija će krajem avgusta tražiti zakazivanje vanredne sjednice Skuštine Crne Gore na kojoj bi se raspravljalo o izmjenama zakona o opštem obrazovanju i izbornom zakonu, rekao je u intervjuu Vijestima predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić. On je to predstavio kao još jednu šansu vladajućoj koaliciji za postizanje dogovora o ključnom zahtjevu Evropske komisije. Ostale političke partije očekuju pisanu inicijativu NOVE.

Mandić je saopštio da će opozicione partije tražiti da parlament zasjeda do 1. septembra, kako bi se prije početka školske godine i konačnog mišljenja Evropske komisije riješilo pitanje srpskog jezika i izbornog zakona.

Mandić je naveo da je već kontaktirao kolege iz Pokreta za promjene i Socijalističke narodne partije kako bi inicijativa za sazivanje vanredne sjednice parlamenta što prije ušla u proceduru. S obzirom da je za sazivanje vanredne sjednice potreban potpis jedne trećine ili 27 poslanika, pokušali smo da u opozicionim stranaka saznamo da li će prihvatiti inicijativu NOVE.

U Pokretu za promjene nismo uspjeli da dođemo do sagovornika, a u Socijalističkoj narodnoj partiji za sada nemaju odgovor.

„Što se tiče forme poziva, gospodina Mandića, Socijalistička narodna partija ne smatra da su poruke upućene na adresu SNP-a. Prema tome i ne smatra da to treba u bilo kom smislu komentarisati”, kazao je šef medijskog centra SNP-a Dragan Koprivica.

Podsjetimo, opozicione stranke su odbile da omoguće izglasavanje novog izbornog zakona usaglašenog sa Ustavom, čije usvajanje predstavlja jedan od ključnih uslova za nastavak procesa evropskih integracija. Opozicione partije su uslovile davanje dvotrećinske podrške izbornom zakonu, usvajanjem akata koji će izjednačiti srpski jezik sa crnogorskim i rješavanje problema državljanstva za dio građana Crne Gore.

Dileme i dogovori

U vladajućoj koaliciji prihvataju razgovore o tome, kako da se izađe iz sadašnje situacije. Mirko Stanić iz Socijaldemokratske partije očekuje konkretnu inicijativu opozicije kako bi se o njoj izjasnili.

„SDP je otvorena za svaki dogovor koji će biti u skladu sa Ustavom Crne Gore. Smatramo da je potrebno da razgovaramo kako bi uskladili izborno zakonodavstvo sa Ustavom, ali i ispunili naše evropske obaveze. O inicijativi opoziciji ćemo se izjasniti kada je dobijemo u pisanoj formi”, naglasio je Stanić.
Miodrag Vuković

I u Demokratskoj partiji socijalista očekuju konkretnu inicijativu, o kojem se izbornom zakonu raspravlja i o kakvom zakonu o opštem obrazovanju. Miodrag Vuković ponavlja da su ucjene neprihvatljive.

„Gospodin Mandić treba da ponudi, o kojem bi se to zakonu izbornom razgovaralo, jer iza svakog zakona mi nećemo staviti potpis. Stavićemo potpis iza zakona koji je glasala parlamentarna većina uz mogućnost da na Skupštini na taj zakon, kako kaže SNP, se amandmanski djeluje. Oko zakona o obrazovanju, ne znam šta bi smo mi pričali. Taj zakon je donesen, rade se planovi, programi za sljedeću školsku godinu. Srpski jezik će biti na čemu oni institiraju u zakonom mogućim okvirima izučavan i djeca će se školovati na srpskom. Ako se zahtjeva ono što je Milutin Simović šef poslaničkog kluba DPS pretpostavio, da će se ponovo ići sa ucjenama, to onda stvarno nije korektno”, poručuje Vuković.

Vuković kaže da bi ovih dana trebalo na kolegijumu skupštine da se razriješe određene dileme i naprave dogovori:

„Ja očekujem ovih dana da će kolegijum - rukovodstvo našeg parlamenta sjesti i da će dogovoriti da li krajem avgusta ili početkom septembra održati sjednicu i da molimo Boga da nam Evropa progleda kroz prste zbog kašnjenja i da raspravljamo o izbornom zakonu. Šta će biti sa zakonom o opštem obrazovanju, ja vjerujem biće sve najbolje, odnosno u ovom trenutku objektivno moguće. A insistirati da se srpski jezik zakonom pretvori u službeni jezik, pa to se na prvoj godini pravnog fakulteta zna da je nemoguće. Nemoguće je zakonom mijenjati Ustav. Treba mijenjati Ustav. Ako se već složimo da se srpski jezik izjednači sa crnogorskim, kako traže i učiniti ga službenim jezikom onda su potrebne ustavne promjene. A to je do kraja godine neizvodljivo očekivati”, kaže on.
XS
SM
MD
LG