Dostupni linkovi

Orbanova vlada predložila kriminalizaciju stranog finansiranja izbornih kampanja


Viktor Obrban , premijer Mađarske
Viktor Obrban , premijer Mađarske

Mađarska vlada želi da kriminalizuje inostrano finansiranje izbornih kampanja i uspostavi novo telo koje će nadgledati nevladine organizacije, prema predloženom zakonu u utorak, 21. novembra.

Ocenjuje se da takozvani "zakon o zaštiti suvereniteta" nacionalističke vlade premijera Viktora Orbana ima za cilj subzijanje političkih rivala i kritičara, uoči lokalnih i izbora za Evropski parlament sledeće godine.

Mate Kočis, šef poslaničke grupe vladajuće stranke Fides, napisao je na Fejsbuku da bi predloženi zakon "zatvorio rupu" u "izbornoj prevari".

Posle parlamentarnih izbora 2022. godine, vlada je objavila više izveštaja obaveštajnih agencija sa kojih je skinuta oznaka tajnosti u kojima se navodi da je opozicioni savez primio više od tri milijarde forinti (oko osam miliona evra) od nevladine organizacije sa sedištem u SAD za svoju kampanju.

U avgustovskom intervjuu bivšem voditelju Foks njuza Takeru Karlsonu (Tucker Carlson), Orban je tvrdio da je novac američkih poreskih obveznika korišćen za finansiranje kampanje da on izgubi izbore.

Opozicione stranke negiraju optužbe, navodeći da su sredstva došla od mađarskih državljana koji žive u inostranstvu.

Prema predlogu novog zakona, bila bi osnovana Agencija za zaštitu suvereniteta da "identifikuje i istražuje organizacije koje dobijaju sredstva iz inostranstva" da bi sprovodile "aktivnosti koje imaju za cilj da utiču na volju birača".

Nova agencija ne bi imala ovlašćenja da sama sankcioniše nevladine organizacije, ali bi mogla da prosledi informacije vlastima.

Takođe će objaviti godišnji "izveštaj o suverenitetu" i dati preporuke.

Predloženi zakonski paket bi zahtevao usvajanje ustavnih amandmana, kao i promene krivičnog zakona.

Svaki kandidat na izborima izbore koji prihvati finansiranje iz inostranstva mogao bi se suočiti sa zatvorom do tri godine, ako zakon bude usvojen.

Od dolaska na vlast 2010. Orban i njegovi saveznici često su optuživali političke protivnike, nevladine organizacije i medije da služe stranim interesima.

Vladajuće stranke su 2017. godine usvojile sličan zakon koji cilja na nevladine organizacije koje primaju strana sredstva – ali su morale da ga ukinu nakon zvaničnog upozorenja Evropske unije.

Mađarska je članica 27-članog evropskog bloka, ali Orban se redovno sukobljava sa partnerima u EU, ne samo po pitanju migracija, već i nezavisnost medija i sudova te i prava LGBTK.

Prošlog petka, vlada je pokrenula najnovije "nacionalne konsultacije" -- istraživanje koje finansiraju poreski obveznici i za koje se navodi da "štiti" od navodnih politika Evropske unije.

Na bilbordima su prikazane konsultacije predsednice Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, rame uz rame sa Aleksom Sorošem, sinom Džordža Soroša, koga Orban doživljava kao "zlog duha" zbog njegove nevladinim organizacijama za ljudska prava.

"Hajde da ne igramo uz njihovu melodiju!" navodi se na bilbordima.

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG