Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je poručio da je ambasador Sjedinjenih Država na Kosovu Džefri Hovenijer (Jeffery Hovenier) veoma posvećen pronalaženju rešenja oko pitanja registarskih tablica koje za gradove na Kosovu izdaje Srbija.
Radi se o KM (Kosovska Mitrovica) tablicama koje se koriste u opštinama na severu, Sevrnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku. Ove tablice su za Kosovo nelegalne jer je njihovo ukidanje dogovoreno pre desetak godina Briselskim sporazumom u okviru dijaloga.
"Njegova uloga je uvek konstruktivna, pozitivna, kreativna. On daje sve od sebe, kao i SAD, posebno ambasador Hovenier. Oni su u kontaktu sa Briselom", rekao je Kurti 22. novembra nakon jednog dnevnog događaja.
Kosovski premijer je na zahtev SAD odložio na još 48 sati sprovođenje druge faze plana o preregistraciji vozila na RKS (Republika Kosovo) tablice. Prema planu Vlade Kosova, u drugoj fazi su vozačima sa srpskim tablicama trebale da se izdaju novčane kazne od 150 eura.
"SAD žele još 48 sati kako bi se približavanje (stavova) danas ili sutra pretvorilo u dogovor. Dajemo sve od sebe. Mislim da nije trenutak da pričamo o novom odlaganju, treba da govorimo o maksimalnom intenzitetu, da u roku od 48 sati imamo dogovor kako smo nameravali u Briselu, ne ograničavajući se na pitanja kao što su registarske tablice", izjavio je Kurti.
Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer je ranije naveo da je tražio da se izricanje kazni odloži kako bi evropski i američki posrednici mogli da se angažuju da Kosovo i Srbija postignu dogovor.
Ovakav zahtev SAD je stigao nakon neuspelih razgovora u Briselu između premijera Kurtija i predsednik Srbije Aleksandra Vučića 21. novembra.
Kurti je rekao da od osmočasovnog sastanka 21. novembra nije bio u kontaktu sa evropskim zvaničnicima u vezi sa pitanjem registarskih tablica.
Kurti je, pored ostalog, ponovio i da je šef diplomatije EU Žozep Borelj odustao od francusko-nemačkog predloga i predloga Evropske unije za normalizaciju odnosa dve strane uz navode da nije dovoljno da se razgovara samo o registarskim tablicama.
Prema njegovoj oceni sada treba “ispraviti Boreljove greške”.
"Velika je greška odustati od razgovora o normalizaciji odnosa i da lideri, predsednik Srbije i ja kao premijer Kosova, razgovaramo i dogovaramo se samo o registarskim tablicama, za koje, ruku na srce, ni on u Srbiji niti ja na Kosovu, nismo nadležni", naveo je Kurti.
Portparol Evropske unije Peter Stano je 21. novembra podvukao da svaka tvrdnja da EU odustaje od predloga za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije, nije istinita. Ovaj prijedlog o normalizaciji odnosa, prema njegovim riječima, podržavaju Nemačka, Francuska i Sjedinjene Države.
Prethodno je Borelj odgovornost zbog nepostizanja sporazuma prebacio na kosovsku stranu, odnosno da kosovski premijer Kurti nije prihvatio predlog da Beograd prestane sa izdavanjem KM tablica a da Priština suspenduje narednu fazu oko preregistracije, koja se tiče izdavanja kazni.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon sastanka u Briselu rekao da će Beograd ispuniti ove Boreljove zahteve.
Novonastala kriza na relaciji Priština – Beograd je nastala početkom novembra izlaskom Srba na severu iz kosovskih institucija, koji traže da se suspenduje odluka o preregistraciji na RKS tablice.
Vlada Kosova je izradila plan o preregistraciji u tri faze prema kome je nakon opomena trebalo da usledi novčano kažnjavanje vozača sa srpskim tablicama.
U trećoj fazi bi trebale da se izdaju probne tablice a da se od aprila naredne godine koriste isključivo RKS.