Lideri država članica Evropske unije (EU) će na predstojećem samitu pozvati na hitnu deeskalaciju situacije na severu Kosova, saznaje Radio Slobodna Evropa (RSE)
Lideri će raspravljati o tenzijama na relaciji Srbija – Kosovo i očekuje se da u okviru toga usvoje i zaključke.
Prema nacrtu zaključaka, u koji RSE ima uvid, 27 šefova država i vlada EU bi trebalo da osude nasilne incidente na severu Kosova i pozovu na hitnu deeskalaciju situacije, na osnovu ključnih elemenata koje je već istakla EU.
"Kao naredni korak neophodni su: nastavak dijaloga uz posredovanje EU koji vodi visoki predstavnik (Josep Borrell) i brza implementacija Sporazuma o putu normalizacije i njegovog Aneksa za implementaciju. Neuspeh deeskalacije tenzija imaće negativne posledice", navodi se u nacrtu zaključaka koje treba da usvoje šefovi država i vlada članica EU na kraju samita 29. i 30 juna.
Pre ovog samita, odnosno 26. juna, će se u Luxemburgu održati i sastanak ministara inostranih poslova EU zemalja gde će se takođe raspravljati o tenzijama na Kosovu.
EU je 3. juna zatražila od kosovskih vlasti da postupe na neeskalirajući način i da odmah obustavi policijske operacije u blizini opštinskih zgrada na severu Kosova, kao i da novoizabrani gradonačelnici u četiri opštine na severu privremeno obavljaju dužnosti u drugim prostorijama mimo opštinskih zgrada te da se što pre moguće raspišu prevremeni izbori.
Zbog dosadašnjeg oklevanja da ispoštuje ove zahteve, Vlada Kosova I premijer Albin (Aljbin) Kurti se suočavaju sa paketom mera EU. Obustavljeni su svi bilateralni susreti sa Kosovom, suspendovani sastanci u okviru Stabilizacije i pridruživanja, te su stopirani neki finansijski programi.
Mere su privremene, sve dok vlada Kosova ne ispoštuje zahteve EU.
Kosovski premijer je 21. juna ocenio da je neophodno održavanje prevremenih izbora u opštinama na severu.
U međuvremenu, portparol EU Peter Stano je naveo da je pozivnica za sastanak poslata predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijeru Kosova Aljbinu Kurtiju (Albin Kurti), s ciljem da se susret održi do kraja ove nedelje. Datum održavanja sastanka za sada nije potvrđen.
Evropski šef diplomatije Josep Borrell (Žozep Borelj) je prošle nedelje potvrdio da je sazvao krizni sastanak između Srbije i Kosova kako bi se pomoglo smirivanju tenzija na severu Kosova.
Nakon nekoliko dana oklevanja, premijer Kosova Albin Kurti je izrazio spremnost da ide u Brisel. Srpski predsednik sa druge strane još nije potvrdio učešće ali je nagovestio da neće razgovarati sa premijerom Kosova.
Situacija na severu Kosova je eskalirala krajem prošlog meseca kada su novoizabrani gradonačelnici u četiri opština sa većinskim srpskim stanovištvom ušli u opštinske objekte.
Gradonačelnici su kosovski Albanci, izabrani na loklanim izborima 23. aprila, koje je srpsko stanovništvo bojkotovalo.
Srpsko stanovništvo na severu svakodnevno protestuje. Tokom nemira 29. maja je povređeno tridesetak vojnika mirovnih snaga NATO-a u ovoj zemlji. Takođe su prošle nedelje napadnuti i novinari koji su izveštavali iz ovog dela Kosova.
Međunarodna zajednica je odgovornost za tenzije prebacila na kosovsku vladu i premijera. EU traži od zvanične Prištine da povuče specijalnu policiju iz opštinskih zgrada, da izabrani gradonačelnici rade na alternativnim lokacijama i raspisivanje novih vanrednih izbora za četiri opštine na severu.
Oklevanje premijera Kosova da ispoštuje zahteve je izazvalo i primenu paketa mera protiv članova vlade Kosova i premijera. Obustavljeni su svi bilateralni susreti sa Kosovom, suspendovani sastanci u okviru Stabilizacije i pridruživanja, te su stopirani neki finansijski programi.
Mere su privremene, sve dok vlada Kosova ne ispoštuje zahteve EU.
Situacija je dodatno pogoršana 14. juna, kada su uhapšena trojica kosovskih policajaca. Dok Priština tvrdi da su oni oteti na teritoriji Kosova, Beograd je saopštio da su oni bili više od jednog kilometra u dubini teritorije Srbije.