Desetine političara iz Evrope i Sjedinjenih Država uputilo je pismo visokim zvaničnicima Evropske unije i Vašingtona tražeći da se promeni pristup u odnosu na Kosovo i Srbiju.
Britanska poslanica Alicia Kearns objavila je pismo koje je upućeno američkom državnom sekretaru Anthoniju Blinkenu, šefu diplomatije EU Josepu Borrellu i britanskom ministru vanjskih poslova Jamesu Cleverlyju.
Ona je rekla da je ovo pismo potpisalo deset predsednika odbora za vanjske poslove i 56 poslanika.
Osvrćući se na nedavne tenzije na severu Kosova, u pismu se poziva na "ravnotežu i proporcionalnost u interakciji sa Kosovom i Srbijom".
Tenzije na severu Kosova su porasle krajem maja, nakon što su novi predsednici opština Zvečan, Zubin Potok i Leposavić, pod pratnjom kosovske policije, ušli u zgrade opština.
Lokalni srpsko stanovništvo se tome usprotivilo i organizovali su proteste koji su kulminirali nasiljem 29. maja u Zvečanu, u kojima je povređeno više desetina demonstranata i vojnika mirovne misije NATO-a na Kosovu KFOR.
U pismu je ocenjeno da se Kosovo suočilo sa velikim posledicama "nakon pokušaja gradonačelnika da uđu u svoje kancelarije na severu Kosova".
"Kosovo bi ubuduće trebalo da koordinira sa KFOR-om kako bi sprečilo eskalacije. Međutim, nedostatak pritiska na Srbiju nakon samovoljnog pritvaranja trojice kosovskih policajaca i neuspeh pozivanja na odgovornost onih koji su izvršili napade na KFOR ukazuje na nedostatak jednakosti u rešavanju tenzija", navodi se u pismu.
U vreme rastućih tenzija, Srbija je 14. juna uhapsila trojicu kosovskih policajaca.
Kosovo je objavilo da su "oteti", ali je Srbija navela da ih je uhapsila "duboko unutar" svoje teritorije. Policajci su pušteni na slobodu 26. juna.
"Sadašnji pristup ne funkcioniše. Tražimo od međunarodne zajednice da uči iz naše prošlosti i osigura da ne usvajamo politike za Balkan koje su pristrasne prema Beogradu", navodi se u pismu.
Dodaje se da se uzme u obzir mogućnost "usvajanja politike preventivne diplomatije da se izbegne dalja eskalacija bezbednosne i političke situacije na severu Kosova".
"Uz ravnotežu i proporcionalnost u svakoj izjavi i svakoj kazni ili sankcijama koje se preduzmu, te da oni koji poštuju vladavinu prava i demokratiju ne budu kažnjeni", objavljeno je u pismu.
Zbog neispunjavanja osnovnih zahteva međunarodne zajednice za smanjenje tenzija na severu, EU je uvela kaznene mere protiv Kosova.
Međutim, Kosovo je sa EU dogovorilo plan za eskalaciju situacije, koji predviđa i održavanje novih izbora na severu Kosova.
Priština je poručila da se izbori na severu moraju pripremiti, da ponovo ne bude bojkota kao na izborima 23. aprila.
Na ovim izborima nije učestvovala lokalna srpska zajednica i srpske stranke na Kosovu.
Što se tiče izbora, u pismu se navodi da je Kosovo nezavisna država i da "pokušaje da Srbija opstruira demokratske izbore na Kosovu treba javno kritikovati kao mešanje spolja".
U okviru plana dogovorenog između Kosova i EU prošle nedelje, dodatno je smanjeno prisustvo policije u blizini opština na severu Kosova, koje su naseljene većinom Srbima.