Dostupni linkovi

Podele oko otvaranja mosta na Ibru u Severnoj Mitrovici


Ibarski most u Severnoj Mitrovici
Ibarski most u Severnoj Mitrovici

Odbornici u Severnoj Mitrovici, većinski srpskoj opštini na Kosovu, doneli su odluku da se za saobraćaj otvori glavni most na reci Ibar koji vodi u Mitrovicu, opštinu većinski naseljenu albancima.

Iz srpskih stranaka na severu i vlasti Srbije oštro su reagovali na ovu odluku koju su doneli odbornici albanskih partija koji sada čine Skupštinu Opštine Severna Mitrovica i koji su zamenili odbornike srpske nacionalnosti nakon izbora 23. aprila.

Te izbore je srpsko stanovništvo na severu Kosova bojkotovalo na poziv najveće partije koja ih predstavlja – Srpske liste. Bojkot je podržao i zvanični Beograd a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rezultate izbora uporedio sa "okupacijom".

Srpska lista odbila je da učestvuje na izborima uz obrazloženje da nisu ispunjeni njihovi uslovi za povratak u kosovske institucije – formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom i povlačenje specijalnih jedinica Kosova iz opština na severu.

Srbi su kolektivno napustili institucije na severu, u znak protesta zbog odluke kosovskih vlasti da preregistruje automobile sa srpskim tablicama na tablice sa oznakama Kosova.

Tako je nakon izbora 23. aprila u trenutnom sazivu Skupštine opštine Severna Mitrovica samo jedan odbornik iz srpske zajednice, Dušan Milunović. On je 28. aprila bio protiv odluke da se otvori glavni most na Ibru.

Vlada Kosova se još nije izjasnila o ovoj odluci lokalnih vlasti Severne Mitrovice. Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti prethodno je najavio da će Vlada Kosova podržati novoizabrane načelnike opština na severu Kosova.

Most preko Ibra je nakon sukoba na Kosovu podelio Mitrovicu na dva dela, južni gde živi većinsko albansko stanovništvo i severni gde su većina Srbi. Danas su to dve odvojene opštine.

Most na Ibru ili "Revitalizacija mosta" je bila tema i dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa. Dve strane su se složile da će most biti otvoren za saobraćaj ali se to u praksi nikada nije desilo, već je puštena samo jedna strana za pešake.

Srpska lista traži da Kfor i EULEX reaguju

Srpska lista je osudila odluku odbornika Severne Mitrovice i ocenila da je ona "nelegalna i nelegitimna". Podvukli su da se tom odlukom "krše Briselski sporazumi i najdirektnije ugrožava mir".

"Želimo da upozorimo da će eventualno otvaranje mosta nesumnjivo za posledicu imati incidente na ovom prostoru, a što je izgleda i namera Prištine. Most na kome se desilo više od hiljadu etnički motivisanih napada sa juga na sever je simbol stradanja srpskog naroda i namere Prištine da protera preostale Srbe iz jedine urbane sredine u kojoj su opstali u većem broju", navodi se u saopštenju.

Zatražili su od KFOR-a (Misija NATO na Kosovu), EULEKS-a (Misija EU za vladavinu prava) i predstavnika međunarodne zajednice da "najhitnije spreče primenu ove odluke".

Regovala je i Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije uz ocenu da je kosovski premijer "Alјbin Kurti danas nedvosmisleno pokazao da želi i sanja rat i da čitav sever Kosova uvede u sukobe".

"Za to koristi svoje nelegitimne i lažne predstavnike i odbornike na severu Kosova i Metohije. Za ovu odluku glasalo je 11 odbornika iz Prištine, dok je jedan bio uzdržan i jedan odbornik protiv", navodi se u saopštenju.

Direktor Kancelarije Petar Petković je rekao da je obavestio sve međunarodne prestavnike, kao i posrednika u dijalogu Miroslava Lajčaka, te da očekuje da oni "smire Kurtija".

Vučićeva poruka uoči susreta sa Kurtijem 2. maja

Reagujući na zahtev Opštine Severna Mitrovica da se otvori most na Ibru, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 28. aprila da premijer Kosova Aljbin Kurti Kurti želi da "protera Srbe" sa Kosova i da "po svaku cenu želi sukobe". Za svoje tvrdnje Vučić nije pružio dokaze.

Most na Ibru koji deli Južni deo grada u kojem žive Albanci i severni u kojem žive Srbi, Vučić je nazvao "branom i čuvarom interesa našeg naroda na severu Kosova i Metohije".

Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova. Smatra ga delom svoje teritorije, autonomnom pokrajinom Kosovo i Metohija.

Vučić je istakao da odlukom o otvaranju mosta, Albanci žele da "preuzmu" i Severnu Mitrovicu. Istakao je da Kurti svoju odluku pravda time da "navodno ne želi u Mitrovici geto već otvorene gradove" i da će mu to "lako proći kod zapadnih predstavnika". Prema Vučićevim rečima, Srbija će "učiniti sve" da sačuva mir.

"Ali im takođe poručujemo i pre tog 2. maja i Brisela, a to će se nastaviti i posle toga - nemojte ni da sanjate da ćete uspeti u svojim nakanama da proterate ili uništite Srbe u bilo kojem delu Kosova i Metohije, u tom slučaju znaćemo šta ćemo", poručio je Vučić.

Za 2. maj je zakazan sastanak premijera Kosova i predsednika Srbije u Briselu, u okviru dijaloga pod okriljem Evropske unije. Briselski zvaničnici su potvrdili da je tema tog sastanka usvajanje Deklaracije o nestalim licima tokom rata na Kosovu, i rasprava o prvom nacrtu statuta Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.

Vučić i Kurti su se 27. februara u Briselu usaglasili oko teksta sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije.

Na sastanku koji je održan 18. marta u Ohridu, oni su se dogovorili i oko primene svih članova dogovora. Lideri nisu potpisali sporazum, a međunarodni akteri tvrde da su obe strane obavezane da primene sve članove dogovora.

Srpski zvaničnici, međutim, redovno poručuju da neće primeniti sve članove sporazuma, pogotovu one koje se odnose na članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Glavni most na Ibru je i simbol barikada, prva je postavljena 2011. godine od strane lokalnih Srba u znak protivljenja Prištini da uspostavi vlast na severu. Potom je lokalno rukovodstvo počelo da gradi "zid" sa severne stane mosta, da bi na kraju bio srušen.

Revitalizacija mosta, odnosno njegovo osposobljavanje za saobraćaj, bili su predviđeni da se završe do juna 2016. Na kraju je most otvoren samo za pešake, ali ne i za saobraćaj.

XS
SM
MD
LG