Dostupni linkovi

Vojne vježbe Kine, Rusije i Irana


Ratni brodovi kineske, ruske i iranske mornarice u sjevernom Indijskom oceanu 19. 1. 2022. (Ilustracija)
Ratni brodovi kineske, ruske i iranske mornarice u sjevernom Indijskom oceanu 19. 1. 2022. (Ilustracija)

Kineska, ruska i iranska mornarica izvest će zajedničke pomorske vježbe od 11. do 15. marta u blizini Omanskog zaljeva, saopćilo je u ponedjeljak kinesko ministarstvo obrane.

Cilj vježbi je "zajedničko održavanje regionalne pomorske sigurnosti", navodi se u saopćenju ministarstva od 11. marta, prenijela je novinska agencija Reuters.

Kina će poslati dva ratna broda s navođenim projektilima i opskrbni brod da sudjeluju u vježbi, rečeno je.

Rusija je saopćila da je skupina njezinih ratnih brodova stigla u Iran kako bi sudjelovali u vježbama s Iranom i Kinom u Omanskom zaljevu i Arapskom moru.

Zajedničke vježbe, nazvane "Pomorski sigurnosni pojas - 2024", uključivat će ratne brodove i avijaciju, saopćilo je rusko ministarstvo odbrane u ponedjeljak, kako su prenijeli ruski državni mediji i Reuters.

"Praktični dio vježbe održat će se u vodama Omanskog zaljeva Arapskog mora. Glavna svrha manevara je razrada sigurnosti pomorske ekonomske aktivnosti", navelo je ministarstvo.

Rusija je podlala Varyag, raketnu krstaricu iz njene Pacifičke flote. Rečeno je da će predstavnici mornarica Pakistana, Kazahstana, Azerbajdžana, Omana, Indije i Južne Afrike djelovati kao promatrači.

Kina, Rusija i Iran održali su pomrske vježbe u Indijskom oceanu u januaru 2022. godine.

Kineske i ruske snage redovno izvode zajedničke vježbe u nekom obliku od 2005. godine, ali su se posljednjih godina one proširile i uključile pomorske vježbe u Aziji i Mediteranu.

Sjevernoatlantski savez (NATO) pokrenuo je krajem januara ove godine "najveću vježbu od Hladnog rata", uvježbavajući kako bi američke trupe mogle da ojačaju evropske saveznike u zemljama koje se graniče s Rusijom ako dođe do sukoba sa "bliskim" protivnikom.

Učestvovat će više od 50 brodova, od nosača aviona do razarača, kao i više od 80 borbenih aviona, helikoptera i dronova i najmanje 1.100 borbenih vozila, uključujući 133 tenka i 533 borbena vozila pješadije, saopšteno je iz NATO-a.

Tokom drugog dijela vježbe "Steadfast Defender" poseban fokus će biti na raspoređivanju snaga za brzo reagovanje NATO-a u Poljskoj na istočnom krilu alijanse.

Druge lokacije vježbi bit će baltičke zemlje za koje se smatra da su najugroženije od potencijalnog ruskog napada, Njemačka, koja je centar za dolazeća pojačanje, i zemlje na granici alijanse kao što su Norveška i Rumunija.

XS
SM
MD
LG