Dostupni linkovi

Kina pokušava da smanji rizik od COVID-a 19 pred Novu godinu


Pripreme za putovanja na Železničkoj stanici u Vuhanu, 1. januar 2023.
Pripreme za putovanja na Železničkoj stanici u Vuhanu, 1. januar 2023.

Kina nastoji da svede na minimum mogućnost velike epidemije korona virusa tokom ovomesečnog masovnog putovanja stanovništva za lunarnu Novu godinu, nakon što je ukinula većinu mera protiv pandemije.

Ministarstvo saobraćaja pozvalo je u petak, 6. januara, putnike da smanje putovanja i okupljanja, posebno ako se radi o starijim ljudima, trudnicama, maloj deci i građanima koji su rizična grupa zbog određenih bolesti.

Ljudi koji koriste javni prevoz takođe se pozivaju da nose maske i da obrate posebnu pažnju na svoje zdravlje i ličnu higijenu, rekao je zamenik ministra Sju Čengguang novinarima na brifingu, javlja agencija Asošijejted pres (AP).

Vlasti su prestale da traže od građana da u potpunosti ostanu kod kuće, kao što je vlada činila od početka pandemije, iako su neke lokalne vlade pozvale radnike migrante da se ne vraćaju kući.

Sju je rekao da vlasti očekuju više od dvije milijarde putovanja tokom novogodišnje nedelje, što je najvažnije vreme za posetu porodici i prijateljima u tradicionalnom kineskom kalendaru.

To je skoro duplo više od prošlogodišnjeg i 70,3 odsto u odnosu na isti period 2019. pre nego što je pandemija udarila, rekao je Ksu.

„Podstičemo ljude da prave planove putovanja na osnovu situacije u kojoj se nalaze oni sami i članovi njihovih porodica“, rekao je on.

Kina je iznenada prekinula strogi režim zatvaranja, karantina i masovnog testiranja u decembru usred sve veće zabrinutosti oko ekonomskog uticaja i retkih javnih protesta u zemlji koja ne dozvoljava otvoreno političko neslaganje sa vlašću, podseća AP.

Kina u nedelju takođe ukida obavezne karantine za ljude koji dolaze iz inostranstva.

Čini se da se trenutna epidemija najbrže proširila u gusto naseljenim gradovima, stvarajući dodatni pritisak na zdravstveni sistem.

Vlasti su sada zabrinute zbog mogućeg širenja na manje gradove i ruralna područja kojima nedostaju resursi kao što su kreveti za intenzivnu negu.

U inostranstvu, sve veći broj vlada zahteva testove na COVID-19 za putnike iz Kine, rekavši da su potrebni jer kineska vlada ne deli dovoljno informacija o epidemiji, posebno o potencijalnoj pojavi novih varijanti.

Evropska unija je u sredu „snažno ohrabrila“ svoje zemlje članice da nametnu testiranje na COVID-19 pre odlaska, iako to nisu sve učinile.

Svetska zdravstvena organizacija je takođe izrazila zabrinutost zbog nedostatka podataka iz Kine, dok SAD zahtevaju negativan rezultat testa za putnike iz Kine u roku od 48 sati od polaska.

Kina je kritikovala zahteve i upozorila da bi mogla da uvede kontramere protiv zemalja koje ih koriste.

XS
SM
MD
LG