Jermenija je u sredu, 6. septembra, saopštila da će sledeće nedelje biti domaćin zajedničke vojne vežbe sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Ministarstvo odbrane Jermenije saopštilo je da je svrha vežbe "Orao partner 2023" od 11. do 20. septembra da pripremi svoje snage za učešće u međunarodnim mirovnim misijama.
Nije navedeno koliko će američkog i jermenskog osoblja biti uključeno, javlja agencija Rojters.
Rusija ima vojnu bazu u Jermeniji i sebe vidi kao vodeću silu u regionu Južnog Kavkaza, koji je do 1991. bio deo Sovjetskog Saveza.
Ona održava mirovne snage u regionu kako bi podržala sporazum kojim je okončan rat između Jermenije i Azerbejdžana zbog regije Nagorno-Karabah 2020. godine, drugi koji su vodili od raspada Sovjetskog Saveza.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan rekao je u intervjuu za vikend italijanskim novinama da Rusija nije uspela da zaštiti Jermeniju od, kako je rekao, kontinuirane agresije iz Azerbejdžana.
On je sugerisao da rat Rusije u Ukrajini pokazuje da ona nije u stanju da zadovolji sve bezbednosne potrebe Jermenije.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima u utorak da se ne slaže sa Pašinjanovim primedbama.
Rusija je apsolutno sastavni deo ovog regiona, rekao je on.
"Rusija igra doslednu, veoma važnu ulogu u stabilizaciji situacije u ovom regionu... i mi ćemo nastaviti da igramo tu ulogu", poručio je Peskov.
Nagorno-Karabah, koji je decenijama bio izvor tenzija između Jerevana i Bakua, međunarodno je priznat kao deo Azerbejdžana, ali njegovih 120.000 stanovnika su pretežno etnički Jermeni.
Otcepio se od Bakua u ratu početkom 1990-ih, iako je Azerbejdžan povratio kontrolu nad nekim oblastima u teškim borbama 2020. godine. Sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.
Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već nekoliko meseci žali na njihovu neefikasnost.
Pašinjan je optužio ruske mirovne snage raspoređene da održe sporazum o prekidu vatre da nisu obavile svoj posao.