Jermenska vojska je 14. juna demantovala tvrdnje Azerbejdžana da su jermenske snage otvorile vatru na azerbejdžanske trupe u eksklavi Nahičevan u Bakuu.
Dan ranije, azerbejdžansko Ministarstvo odbrane optužilo je armenske trupe da gađaju azerbejdžanske položaje u selu Havush u regiji Šarur, selu Nurgut u regiji Ordubad i selu Gunej Gišlag u regiji Šahbuz.
Baku je rekao da je odgovorio. Jermenija i Azerbejdžan imaju sporazum o prekidu vatre na granici i pregovaraju o mirovnom sporazumu.
Istovremeno, u Jerevanu su proteklih dana protesti i sukobi policije i demonstranata, na kojim je policija koristila suzavac i šok bombe i na kojim ima i povrijeđenih.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan stao je u odbranu policijskih akcija protiv demonstranata, najavivši u parlametu će se Jermenija u potpunosti povući iz Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbjednosti (ODKB) koju vodi Rusija.
ODKB je savez šest bivših sovjetskih država- Rusije, Jermenije, Bjelorusije, Kazahstana, Kirgizije i Tadžikistana.
Jermenija je 8. maja objavila da je prestala da daje finansijske doprinose ODKB-u.
Ranije je suspendovala svoje učešće u zajedničkim vojnim vježbama, sastancima na visokom nivou i drugim aktivnostima.
Tenzije između Jermenije i Rusije su nastale nakon što su jermenske vlasti optužile ruske mirovne snage da nisu zaustavile munjevitu ofanzivu Azerbejdžana u septembru 2023. godine. Ta akcija je Bakuu dala potpunu kontrolu nad Nagorno-Karabahom, koji su decenijama kontrolisali tamošnji Jermeni uz podršku Jerevana.
Moskva je odbacila optužbe, tvrdeći da njene trupe nisu imale mandat da intervenišu.