Dostupni linkovi

Iranski zvaničnik ubijen u navodnim izraelskim vazdušnim napadima u Siriji


Sahrana Saeeda Abyara i ostalih ubijenih u navodnom izraelskom napadu na Siriju 3. juna
Sahrana Saeeda Abyara i ostalih ubijenih u navodnom izraelskom napadu na Siriju 3. juna

Iranski zvaničnik ubijen je u izraelskim vazdušnim napadima u blizini sirijskog grada Alepa, gotovo dva mjeseca nakon što je ta Islamska republika upozorila da će uzvratiti na napade na njene interese.

Saeed Abyar, član Islamske revolucionarne garde (IRGC), bio je jedan od 17 ubijenih u napadu u ranim jutarnjim satima 3. juna, javlja novinska agencija Tasnim povezana sa IRGC-om .

Kako prenosi Radio Slobodna Evropa na engleskom jeziku, ni IRGC ni iranska vlada nisu zvanično komentarisali napad na Alep.

Ipak, privremeni ministar vanjskih poslova Irana, Ali Baqeri Kani, stigao je u Siriju 4. juna u sklopu regionalne turneje koja je dan ranije započela u Libanu.

Abyar je prvi zvaničnik IRGC-a ubijen u izraelskom napadu od bombaškog napada na kompleks iranske ambasade u Damasku 1. aprila. U tom napadu ubijeno je sedam pripadnika IRGC-a, uključujući dva generala.

Iran je odgovorio lansiranjem raketa i bespilotnih letjelica protiv Izraela i upozorio da je uspostavljena "nova jednačina" prema kojoj će Teheran uzvratiti na sve izraelske napade na njegove interese u regionu.

Raz Zimmt, viši istraživač u izraelskom Institutu za studije nacionalne bezbjednosti, rekao je za RSE da je izraelska meta vjerovatno bila skladište municije, a da je Abyar bio jedan od ljudi koji su bili u blizini mjesta udara.

Bez obzira na to, prema njegovoj ocjeni, Izrael je pokazao da ga iranske prijetnje odmazdom ne sputavaju, što pokazuju njegovi kontinuirani udari u Siriji, gdje IRGC godinama održava kontingent takozvanih vojnih savjetnika.

"Nisam uvjeren da Iran, a time i Izrael, razumiju što je 'nova jednačina", kaže Zimmt.

Teheran je zadržao jaku vojnu prisutnost u Siriji, dok Izrael povremeno izvodi napade na lokacije povezane s Iranom u zemlji, često ciljajući na komandante IRGC-a.

Regionalne tenzije su porasle otkako je izbio rat u Pojasu Gaze nakon što je Hamas, kojeg SAD i Evropska unija smatraju terorističkom organizacijom, izveo napade u Izraelu 7. oktobra, kada je, prema izraelskim podacima, ubijeno 1.200 ljudi, dok je uzeto 253 taoca.

Od tada je u izraelskoj ofanzivi, prema navodima ministarstva zdravstva Gaze pod kontrolom Hamasa, ubijeno najmanje 36.550 ljudi.

Izvor: RFE/RL, Reuters
XS
SM
MD
LG