Oko 930.000 iranske djece i adolescenata bilo je prisiljeno da napusti obrazovanje u posljednjoj akademskoj godini, rekli su iz Statističkog centra Irana dodajući da je to potencijalni pokazatelj rastućeg siromaštva u toj državi.
Prema zvaničnim podacima, u Iranu živi 3,6 miliona djece školske dobi, prenosi Radio Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Tejarat News, web stranica koja pokriva ekonomska pitanja, je u analizi najnovijih podataka Statističkog centra navela da je gotovo 557.000 djece koja su napustila školu u uzrastu od 15 do 17 godina.
Taj se fenomen pripisuje sve većem siromaštvu u zemlji, a to mišljenje zastupaju i obrazovni aktivisti i stručnjaci.
Na početku tekuće akademske godine, Organizacija iranskih učitelja i Skupština prosvjetnih radnika u kulturi osudili su socioekonomske razlike koje muče iranski obrazovni sektor.
Novine Resalat, koje su povezane s vladom, priznale su porast stope napuštanja škole za više od 17 odsto u posljednjih šest godina, pripisujući tu eskalaciju sve većem siromaštvu u zemlji.
Iranska privreda opustošena je američkim sankcijama.
Podaci Ministarstva rada pokazuju da se stopa siromaštva u Iranu udvostručila 2021, a jedna trećina stanovništva živi u ekstremnom siromaštvu. Uslovi se od tada nisu poboljšali.
U međuvremenu, u septembru je takozvani iranski indeks bijede, koji je izračunao Iranski centar za statistiku, porastao na 60,4 , što je najviša tačka ikada. Što je ocjena veća, ljudi se osjećaju lošije.
Iranci su tokom prošle godine održali nekoliko protesta kao odgovor na pad životnog standarda, kašnjenja u platama i nedostatak socijalne pomoći.
Smrt 22-godišnje Mahse Amini dok je bila u policijskom pritvoru zbog navodnog nepropisnog nošenja marame dodatno je potpirila nemire jer su Iranci protestovali i protiv nedostatka sloboda i prava žena.